Głosy z marginesu: uchodźcy, bezdomni, weterani i my – spotkanie z Krzysztofem Wodiczką

Kiedy: 7 października, godz. 20.00

Gdzie: Pawilon Warszawa, ul. Marszałkowska 105, Warszawa

Organizator: Krytyka Polityczna

O książce „Wodiczko. Socjoestetyka” z Krzysztofem Wodiczką rozmawia Adam Ostolski.

Bezprecedensowy „kryzys migracyjny” czy zwyczajna codzienność wykluczenia? Najazd „obcych” czy niestrudzona machina kreowania obcości? Co uchodźcy, bezdomni, weterani – głosy „z marginesów” naszego świata – mówią nam o tym świecie i o nas samych? Czy sztuka może pomóc nam żyć razem, we wspólnym świecie?
Krzysztof Wodiczko od ponad trzech dekad tworzy dzieła oddające głos ludziom, których punkt widzenia jest nieobecny w publicznej świadomości. Pozwala uzyskać krytyczne spojrzenie na rzeczywistość, a zarazem dostarcza narzędzi, by ją zmieniać.

O książce „Wodiczko. Socjoestetyka”:
Gdyby ściany miały uszy… A gdyby miały ręce, oczy, co gdyby dać im język? Co na przykład powiedziałaby Kopuła Bomby Atomowej w Hiroszimie? Co wie Kolumna Nelsona na Trafalgar Square albo pomnik Abrahama Lincolna w Nowym Jorku? Krzysztof Wodiczko od lat ożywia pomniki, uczłowiecza je – uwalnia je od ciężaru wielkiej historii i „wświetla” w nie małe historie zwyczajnych ludzi. W Tijuanie zamienił kopułę La Bola w rzeczniczkę poniżanych i prześladowanych robotnic, ofiar przemocy, gwałtów, kazirodztwa…

Więcej informacji o książce i autorze na stronie.

11661274large.jpg

fot. Krytyka Polityczna