Od czego uciekają ludzie z Czeczenii i z czym się spotykają? – dyskusja

Kiedy: 10 października, godz. 15.00-17.00

Gdzie: Państwomiasto, ul. Andersa 29, Warszawa

Organizator: Stowarzyszenie „Za Wolną Rosję”, Eastbook.eu oraz Fundacja „Projekt Polska”

Zapraszamy działaczy organizacji pozarządowych oraz dziennikarzy do rozmowy o losach Czeczenów uciekających do Polski. Obecnie duża ilość tych ludzi znajduje się przy punkcie granicznym w Terespolu, gdzie wielu z nich prosi o azyl. Wbrew prawu nie są wpuszczani do kraju. Chcemy jednak poza tą sytuacją, którą intensywnie zajmują się eksperci, porozmawiać o całej drodze, którą przechodzą ci ludzie.

Jaka jest obecnie sytuacja w Czeczenii, od czego uciekają mieszkańcy republiki, jakie są podstawy, by ubiegać się o azyl? O tym opowiedzą Ilja Chorszew z „Komitetu Przeciwko Torturom”, który na początku tego roku jako prawnik pracował w Czeczenii, oraz Lidia Michalczenko, dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem pracy w Czeczenii, zajmująca się tematami związanymi z Kaukazem. Przedstawimy również fragmenty raportu o Ramzanie Kadyrowie “Zagrożenie bezpieczeństwu narodowemu” przygotowanego przez rosyjskiego polityka Ilję Jaszyna.

Swój udział w wydarzeniu już potwierdzili:
Ilja Chorszew, “Komitet Przeciwko Torturom” (Rosja)
Lidia Michalczenko, dziennikarka czasopisma kaukaskiego „Dosz”, była pracowniczka portalów „Kawkazskij Uzieł” (Węzeł Kaukaski), Ingusheniaru.org i in.
Marta Szczepanik, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Aleksandra Chrzanowska, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
Gagik Grigoryan, Fundacja „Ocalenie”
Elsi Adajew, czeczenski osrodek samopomocy SINTAR

Więcej informacji na Facebooku.