WYDARZENIA

SPEKTAKL „WYSPA”

Kiedy: 15 października

Gdzie: Nowy Teatr, Warszawa

Organizator: Grupa Kontrolna

15. października Grupa Kontrolna zagrała „Wyspę” w Nowym Teatrze w Warszawie z okazji Dnia Solidarności z Uchodźcami. Spektakl spotkał się z bardzo dobrym odbiorem. Wielu osobom pozwolił inaczej spojrzeć na temat uchodźstwa. Jednymi z ważniejszych słów były te wypowiedziane przez pewną dziewczynę, która 10 lat temu przybyła do Polski jako uchodźczyni z ogarniętej wojną Czeczeni. Po spektaklu powiedziała, że 10 lat temu przebyła długą drogę ze stanu zagrożenia do stanu jakiegokolwiek bezpieczeństwa, a w czasie naszego spektaklu poczuła, że przebyła ją ponownie. Dla organizatorów był ważny głos, bo zależało im na tym, aby ten spektakl pozwolił widzom/słuchaczom/uczestnikom na choć chwilowe poczucie się tak, jak czują się ci, którzy muszą uciekać ze swojego domu, aby przeżyć, choć tak naprawdę nie wiedzą dokąd i czy tam na pewno będzie bezpiecznie.
Spektakl został zrealizowany w ramach Rezydencji Teatralnej Scena Robocza w Poznaniu.

PERFORMANCE „WROGOŚCINNOŚĆ”

Kiedy: 15 października, godz. 12:30-13:30

Gdzie: Manufaktura (okolice Muzeum Sztuki), Łódź

Organizator: XIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi

Performance „WROGOŚCINNOŚĆ” to podsumowanie ponad miesięcznego projektu „Ziemia obiecana” w ramach programu Koalicje Kultury. Kilkunastosobowa grupa młodzieży z 13 Liceum Ogólnokształcącego pracowała nad tematem inności / tożsamości / gościnności w kontekście stosunku do cudzoziemców, uchodźców, przedstawicieli innych kultur. Młodzież uczestniczyła w warsztatach teatralnych, filozoficznych, dziennikarskich, prawniczych, fotograficznych, tanecznych i kulinarnych. Po dotknięciu tak wielu
dziedzin i zdobyciu różnorodnych doświadczeń postanowili podzielić się swoimi impresjami z kolegami i innymi mieszkańcami Łodzi. Performance to krótka akcja teatralna dziejąca się w przestrzeni publicznej. Grupa, która może komuś zagrażać. Grupa, która może kogoś przyjąć. Grupa zarazem ciekawa drugiego jak i obawiająca się go. Wszystko zależy od otwartości na inność. Przeplatające się sprzeczne emocje: WRÓG – GOŚĆ – INNOŚĆ – GOŚCINNOŚĆ = WROGOŚCINNOŚĆ.

Fotorelacja z wydarzenia:
DSCF9875 DSCF9858DSCF9867

Wystawa plakatów w poznańskim School of Form

Kiedy: 10-31 października, godz. 11.00-17.00

Gdzie: School of Form, ul. Głogowska 18, Poznań

Wystawa zwycięskich prac w międzynarodowym studenckim konkursie na plakat o uchodźcach w Europie!

Studenci uczelni artystycznych i projektowych z całego świata pod opieką profesorów pracowali nad plakatami na temat uchodźców.  Do konkursu przystąpiły 32 szkoły z całego świata. Każda uczelnia, która zgłosiła udział w konkursie, zobowiązała się do wystawienia zwycięskich prac po ogłoszeniu wyników. Wystawy w szkołach stanowią jednocześnie nagrodę w konkursie.

Na Konkurs wpłynęło blisko 500 zgłoszeń z Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Kanady, Czech, Ekwadoru, Francji, Niemiec, Chin, Węgier, Iranu, Litwy, Holandii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii, Turcji i Stanów Zjednoczonych.

Konkurs został zorganizowany przez nieformalną grupę Chlebem i Solą – Polacy dla uchodźców.

Dzień Solidarności z Uchodźcami w gminie Lubomia

Kiedy: 15 października, godz. 10.00-15.00

Gdzie: Gminny Ośrodek Kultury (sala wykładowa), ul. Adama Mickiewicza 4, Lubomia

Chętne osoby z gminy Lubomi i jej regionu zapraszamy do wzięcia udziału w solidarnościowym zrywie przeciwko rasizmowi, aktom przemocy słownej, negatywnym emocjom podyktowanym demagogią otaczającej nas debaty publicznej. Możemy być lepszymi ludźmi, jeśli tylko postaramy się zrozumieć innych ludzi. Temu służyć ma to spotkanie. W zamyśle organizatora nie ma miejsca na propagandę polityczną, dywagowanie nad kwestiami, na które nie mamy wpływu. Wszyscy znaleźliśmy się na tym szalonym zakręcie historii, z którego czym prędzej powinniśmy wrócić lub też udać się naprzód. Proponuję skupić się na ludzkich historiach, które zwyczajowo w brukowym przekazie medialnym są pomijane. Będzie czas na to, żeby się czegoś dowiedzieć, usłyszeć, zobaczyć. Edukacyjny charakter wydarzenia ma ukierunkować uczestników na pozbawione porywczości percypowanie rzeczywistości uchodźczej i trzeźwe spojrzenie na otaczający nas horror przemocy na polskich ulicach. Nie o brutalną Polskę walczono, nie taki jej obraz powinien się wyłaniać z obecnych na naszych ziemiach tradycji tolerancji religijnej i narodowościowej („Państwo bez stosów”, Statut kaliski, Polacy uhonorowani medalem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”).

W programie przewidziano:
godz. 10.00 – Otwarcie spotkania, zapoznanie z materiałami informacyjnymi http://uchodzcy.info i „Nieobojętnikiem antyprzemocowym”,
godz. 11:.0 – Projekcja filmu „Fala” Bożydara Pająka, dyskusja wokół filmu,
godz. 12.00 – Projekcja filmu „Rozpoznanie” Bożydara Pająka, dyskusja wokół filmu,
godz. 13.00 – Gra interaktywna „Ulica Antakia”,
godz. 14:.0 – Zamknięcie spotkania, podsumowanie.

Więcej informacji na Facebooku.

Sąsiedzie, opowiem Ci o sobie… – spotkanie w areszcie śledczym

Kiedy: 14 października

Gdzie: Areszt Śledczy, ul. Warszawska 67, Hajnówka

Organizator: Fundacja na rzecz budowy otwartego społeczeństwa ONI – TO MY

Fundacja ONI – TO MY zorganizowała w Areszcie Śledczym w Hajnówce obchody Dnia Solidarności z Uchodźcami.  Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Sąsiedzie, opowiem Ci o sobie” osoby osadzone w areszcie wzięły udział w przeglądzie filmów, a także w rozmowach o migrantach. Zastanawiano się, jak to jest być obcokrajowcem w Polsce. Z czym się styka, z czym boryka, jak sobie radzi, na kogo może liczyć… Padło dużo pytań i wiele refleksji. Czy obcokrajowiec, który połowę swojego życia mieszka w Polsce jest już „swój” czy wciąż „obcy”?

Fotorelacja:

areszt areszt2

Spotkanie z ekspertami / Meeting with experts (in English)

Kiedy: 13 października, godz. 16.00

Gdzie: Ośrodek Studiów Amerykańskich UW, sala 317, Al. Niepodległości 22, Warszawa

Organizator: Ośrodek Studiów Amerykańskich UW

For English scroll down
Ośrodek Studiów Amerykańskich (OSA) zaprasza na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział specjaliści z organizacji pracujących na rzecz cudzoziemców oraz obcokrajowcy działający w Polsce.  Paneliści podzielą się swoim doświadczeniem dotyczącym sytuacji uchodźców w Polsce i Europie, szczególnie w kontekście wzrostu przemocy wymierzonej w obcokrajowców.
Spotkanie w języku angielskim.

paneliści:
Kalina Czwarnóg, Fundacja Ocalenie
Feras Daboul, student OSA UW, Fundacja Ocalenie, Syryjczyk
Rafał Kostrzyński, UNHCR Poland
Shirin Naeimi, Iranka
Anna Tatar, Stowarzyszenie Nigdy Więcej
Łukasz Wójcicki, Stowarzyszenie Głosy Przeciw Przemocy
prowadzenie: Tomasz Basiuk i Marta Usiekniewicz, OSA UW

The American Studies Center (ASC) at the University of Warsaw invites you to a panel discussion which will be attended by specialists from organizations working with foreigners and foreign activists living in Poland. The panelists will share their experiences in respect to the situation of refugees in Poland and Europe, particularly in the context of the increasing violence directed at foreigners.
The meeting will be held in English.

panelists:
Kalina Czwarnóg, Ocalenie Foundation
Feras Daboul, student ASC UW, Ocalenie Foundation, Syrian
Rafał Kostrzyński, UNHCR Poland
Shirin Naeimi, Iranian
Anna Tatar, „Never Again” Association
Łukasz Wójcicki, Głosy Przeciw Przemocy Association
moderators: Tomasz Basiuk i Marta Usiekniewicz, ASC UW

Fotorelacja z wydarzenia:IMG_0545 IMG_0553

Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie

Kiedy: 21 października, 16.00-21.00

Gdzie: Kino Paradox

Organizator: Watch Docs Kraków

Zapraszamy na blok filmowy poświęcony tematyce uchodźczej w ramach 14. Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs w Krakowie i Poroninie – Granice praw człowieka. O „kryzysie uchodźczym”.

16:00 Salam, reż. Zach Ingrasci, Chris Temple,USA, Jordania 2015, 75′, język arabski i angielski, napisy polskie i angielskie
Młodzi Amerykanie w obozie dla syryjskich uchodźców w Jordanii.

17:15 Wprowadzenie do filmu Inicjatywa Witajcie w Krakowie // Welcome to Krakow

17:30 Katastrofa na morzu, reż. Morgan Knibbe, Holandia 2014, 15′, napisy polskie i angielskie
Katastrofa łodzi z migrantami u wybrzeża Lampedusy.

18:00 Zima na Lampedusie , reż. Jakob Brossmann, Austria, Włochy, Szwajcaria 2015, 93′
Tytułową włoską wyspę prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman nie szafuje łatwo narzucającymi się odniesieniami. Uważnie przygląda się różnym aspektom rzeczywistości, tworząc spójny, wielowątkowy i przekonujący portret życia na wyspie.

19:30 Debata –„Sytuacja bez wyjścia? Odpowiedzi na „kryzys migracyjny””, prowadzenie Inicjatywa Witajcie w Krakowie// Welcom to Krakow

Od momentu pojawienia się pierwszych zdjęć uchodźców i migrantów przekraczających grecko-macedońską granicę latem ubiegłego roku w mediach trwa ciągła debata na temat „kryzysu migracyjnego”, „inwazji” i „upadku wartości europejskich”. O ile odpowiedź poszczególnych państw europejskich, jak i środowiska międzynarodowego na „kryzys migracyjny” okazała się niewystarczająca i nieefektywna o tyle oddolne działania obywatelskie w wielu miejscach skutecznie wypełniały lukę w instytucjonalnej pomocy. Część inicjatyw miała na celu nie tylko odpowiedź na palący kryzys, ale też krytyczną analizę istniejących sposobów reagowania i wypracowanie alternatyw. W trakcie dyskusji opowiemy o znanych nam oddolnych odpowiedziach na „kryzys migracyjny”, wspólnie zastanowimy się w jaki sposób budować mechanizmy wsparcia będące alternatywą dla nieskutecznych narzędzi państwowych i międzynarodowych organizacji pomocowych oraz jak przyczynić się one mogą do transformacji obecnego systemu.

Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie
Kraków i Poronin, 20-23.10.2016
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!
Patronat Honorowy Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara

Zbiórka odzieży zimowej

Kiedy: 12-25 października

Gdzie: Kraków (szczegóły poniżej)

Organizator: Witajcie w Krakowie

Marzniesz? Oni też… w namiotach.

Organizujemy zbiórkę zimowej odzieży, namiotów, koców i śpiworów dla uchodźczyń i uchodźców koczujących pod węgiersko-serbską granicą

Potrzebne są:
swetry, kurtki, peleryny, kombinezony, czapki, szaliki i rękawiczki dla dzieci, kobiet i mężczyzn oraz namioty, koce i ciepłe śpiwory

*Niestety nie możemy przyjąć używanych butów!

Miejsca zbiórki:
Pauza in Garden codziennie 9-23 (tel. 600 580 126)
Społdzielnia Ogniwo pn-pt 16-22, sb-nd 12-22 (tel. 692 919 077)
Klub Kombinator (os. Szkolne Huta) codziennie 15-22 (tel. 518 645 582)
Polistrefa (ul. Zakątek 3, Krowodzra) pn-pt 14-18 (tel. 691 789 579)

Nie masz co oddać? Zbieramy także pieniądze na celowe zakupy na miejscu. Zajrzyj na stronę zbiórki: Pomoc dla uchodźców w Kelebiji.

A może chcesz zdobyć nowe doświadczenia i chciał/abyś się wybrać sam/a??? Potrzebni nam są także kierowcy i auta – skontaktuj się tylko z nami!

Pokojowa manifestacja antywojenna „Stop ludobójstwu w Syrii”

Kiedy: 16 października, godz. 12.00

Gdzie: Plac Adama Mickiewicza, Poznań

DAJMY SZANSĘ POKOJOWI

W ostatni weekend września w Aleppo zginęło ponad 380 cywilów (w tym 60 dzieci) z 275 tysięcy. Ostatnie naloty wymierzono w obszary cywilów, szpitale i systemy rozdziału wody. Ludzie chodzą po trupach.

Jest nam wstyd, że musimy posłużyć się określeniem „około”, Zbigniew Herbert w kontekście ofiar wojen napisał o nim „haniebne”:

a przecież w tych sprawach
konieczna jest akuratność
nie wolno się pomylić
nawet o jednego

jesteśmy mimo wszystko
stróżami naszych braci

Nie chcemy zastygnąć w przerażeniu i poczuciu bezsilności. Jesteśmy stróżami Syryjczyków. Organizując manifestację propokojową, chcemy zwrócić oczy w stronę Aleppo i całej ogarniętej wojną Syrii, podczas gdy wiele mediów odwróciło oczy od tego konkretnego cierpienia, pozbawiając się też szansy na wyedukowanie obywatela, który odczuje empatię w stosunku do odciętych od wody, jedzenia, żyjących na gruzach.

Chcemy pokazać Syrię, pokazać Aleppo, ale także pokazać mieszkańcom tego piekła na Ziemi, że nie są samotni, że ich widzimy, że jesteśmy SOLIDARNI i dołożymy wszelkich starań, by takich solidarnych było więcej.

Zapraszamy całe rodziny. Spotkaniu towarzyszyć będzie namiot edukacyjny, wiersze dla Aleppo oraz wystawa na UAP. Połączymy się także na żywo i porozmawiamy z oblężonym miastem. Całość będziemy transmitować przez profil Humans of Aleppo.  Wspólnie dajmy szansę pokojowi.

Strona wydarzenia na Facebooku.

Film „Zima na Lampedusie” w Katowicach

Kiedy: 15 października, godz. 18.00

Gdzie: nono, ul. Batorego 2, Katowice

Organizator: Food Not Bombs Katowice

Z okazji Dnia solidarności z Uchodźcami odbędzie się pokaz filmu pt. „Zima na Lampedusie”, który porusza problemy związane z aktualną sytuacją uchodźców. Chcemy zachęcić do dyskusji a także wyrazić swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy, z którą spotykają się inni.

Tytułową włoską wyspę prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman nie szafuje łatwo narzucającymi się odniesieniami. Uważnie przygląda się różnym aspektom rzeczywistości, tworząc spójny, wielowątkowy i przekonujący portret życia na wyspie. Towarzyszy z kamerą włoskiej straży przybrzeżnej, patrolującej okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, obserwuje również migrantów protestujących na ulicach miasta i ludzi próbujących im pomagać. Ale choć Lampedusa to miejsce, gdzie przybyszów z Afryki przybywa szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie, próżno szukać tu śladów ksenofobicznej histerii. Umysły miejscowych bardziej rozpala kwestia awarii jedynego promu łączącego wyspę ze światem, spontaniczny strajk rybaków i blokada portu. Nikt nie wierzy w zapewnienia władz o szybkim przywróceniu komunikacji, radykalne nastroje próbuje uspokajać przebojowa pani burmistrz… Brossman dokumentuje to wszystko z ogromnym wyczuciem, umiejętnie zestawia wątki i dobrze dobiera bohaterów. Jego film ma rytm i dramaturgię, zachwyca kompozycją kadrów i przemyślanym montażem. Unikającemu zbytniej dosłowności autorowi udało się stworzyć fascynujący i naprawdę piękny portret Europy na granicy – dosłownie i w przenośni.

Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny!
Więcej informacji na Facebooku.

Pokaz zdjęć ze spektakli z udziałem uchodźców – Strefa WolnoSłowa

Kiedy: 15 października, cały dzień

Gdzie: Kredytowa 1, Warszawa

Organizator: Państwowe Muzeum Etnograficzne

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie dołącza do akcji wspierającej Dzień Solidarności z Uchodźcami. W holu muzeum przez całą sobotę 15.10 będzie można oglądać zdjęcia ze spektakli i prób z udziałem uchodźców wykonane przez fotografa Strefy WolnoSłowa, Łukasza Kupka.

Dodatkowo na naszym Facebooku pojawią się wpisy autorstwa pani Anny Walczyk, która wraz ze swoją Fundacją wspiera m.in. ośrodki dla uchodźców, włącza się w organizacje konwojów humanitarnych, tworzy edukacyjną przestrzeń do spotkań międzykulturowych

Na Facebooku naszą zeszłoroczną akcję nadsyłania zdjęć z obszarów objętych obecnie konfliktem: również w tym roku za zgodą autorów przez cały weekend będziemy umieszczać je na specjalnej pinterestowej tablicy.

Na pokazie slajdów, na naszym profilu facebookowym, na kanale Twittera, Instagramie i na ulotkach będziemy promować zbiórkę na rzecz uchodźców: trwa zbiórka środków pieniężnych dla nieformalnej grupy Fresh Response, w której działają także wolontariusze z Polski – wolontariusze od dłuższego czasu w trudnych warunkach pomagają uchodźcom w obozie w północnej Serbii, kupując na miejscu potrzebne rzeczy.

PME logo-01

Oprowadzanie po wystawie stałej w Muzeum Warszawskiej Pragi z tłumaczeniem na j. ukraiński

Kiedy: 16 października, godz. 15.00

Gdzie: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52, Warszawa

Organizator: Muzeum Warszawy / Muzeum Warszawskiej Pragi we współpracy z Praską Światoteką 

W ramach tygodnia solidarności  uchodźcami i akcji Polska przeciwko rasizmowi i przemocy w Muzeum Warszawskiej Pragi organizujemy oprowadzania po wystawie stałej z tłumaczeniem na język ukraiński.

Informacja i zapisy indywidualne: edukacja.muzeumpragi@muzeumwarszawy.pl

ЛАСКАВО ПРОСИМО НА ЕКСКУРСІЮ В МУЗЕЙ ВАРШАВСЬKOЇ ПРАГИ Неділя, 16 жовтня, o 15:00 вул. Targowa 50/52 http://muzeumpragi.pl/  Ласкаво просимо на пішохідну польсько-українську екскурсію, темою якої буде мультикультурна історія Праги – Пулноц (Північ). Ця частина міста своєю архітектурою та соціальною різноманітністю відкриває нам культури різних народів – євреїв, поляків, українців та росіян, їхні народні традиції, обряди та звичаї. Під час екскурсії ми відвідаємо пам’ятки історії та культури, будинки і місця релігійного значення. Деякі з них збереглися майже повністю, інші – лише у фрагментах.  Зустрічаємось біля входу в будівлю музею. Вхід безкоштовний. Захід відбудеться в рамках Дня солідарності з біженцями, що проходитиме 15 жовтня. http://solidarnizuchodzcami.pl/

Więcej informacji na Facebooku.

Spotkania przy stole i filmy w Muzeum Warszawskiej Pragi

Kiedy: 15 października, godz. 11.00-15.00

Gdzie: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52, Warszawa

Organizator: Muzeum Warszawy / Muzeum Warszawskiej Pragi we współpracy z Warszawskim Zespołem Edukacji Amnesty International

W sobotę, 15 października, zapraszamy na projekcje filmów oraz rozmowy przy wspólnym stole. Zapraszamy do wspólnego stołu i akcji #Witamy. Od godziny 11.00 będzie z nami Warszawski Zespół Edukacji Amnesty International, porozmawiamy o sytuacji uchodźców na świecie. W trakcie spotkania obejrzymy filmy, a po 15.00 zachęcamy do wyruszenia na miasto i udziału w demonstracji Polska przeciwko rasizmowi i przemocy.

Projekcje filmowe:

 • „Zima na Lampedusie”, reż.: Jakob Brossmann, Austria, Włochy, Szwajcaria 2015, 93 min.
 • dokumenty o współczesnej Warszawie wielokulturowej (Warszawski Tygiel Kulturalny)

Więcej informacji na Facebooku.

Pokaz filmu na UKSW

Kiedy: 11 października, godz. 15.00

Gdzie: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ul. Dewajtis 5, Warszawa

Organizator: Culture ON

W ramach obchodów Dnia Solidarności z Uchodźcami zaplanowano pokaz filmu „Zima na Lampedusie” w reż. Jakoba Brossmanna i dyskusję dla studentów kulturoznawstwa i zarządzania dziedzictwem kulturowym.

O filmie:
Tytułową włoską wyspę prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman nie szafuje łatwo narzucającymi się odniesieniami. Uważnie przygląda się różnym aspektom rzeczywistości, tworząc spójny, wielowątkowy i przekonujący portret życia na wyspie. Towarzyszy z kamerą włoskiej straży przybrzeżnej, patrolującej okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, obserwuje również migrantów protestujących na ulicach miasta i ludzi próbujących im pomagać. Ale choć Lampedusa to miejsce, gdzie przybyszów z Afryki przybywa szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie, próżno szukać tu śladów ksenofobicznej histerii. Umysły miejscowych bardziej rozpala kwestia awarii jedynego promu łączącego wyspę ze światem, spontaniczny strajk rybaków i blokada portu. Nikt nie wierzy w zapewnienia władz o szybkim przywróceniu komunikacji, radykalne nastroje próbuje uspokajać przebojowa pani burmistrz… Brossman dokumentuje to wszystko z ogromnym wyczuciem, umiejętnie zestawia wątki i dobrze dobiera bohaterów. Jego film ma rytm i dramaturgię, zachwyca kompozycją kadrów i przemyślanym montażem. Unikającemu zbytniej dosłowności autorowi udało się stworzyć fascynujący i naprawdę piękny portret Europy na granicy – dosłownie i w przenośni.

Zajęcia w świetlicy dla dzieci w Krzywej

Kiedy: 10-14 października

Gdzie: Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa, Krzywa 25, gm. Sękowa

Organizator: Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa

W ramach cotygodniowych zajęć świetlicowych porozmawiamy z dziećmi z Krzywej i Jasionki o inności. Na młodsze dzieci czeka wspólne czytanie bajek i – stworzony w oparciu o te bajki – teatrzyk cieni na temat spotkań z innymi. Starsze dzieci wezmą udział w warsztatach antydyskryminacyjnych. Zajęcia są przeznaczone dla grupy dzieci zamkniętej, która bierze udział w zajęciach świetlicowych.

Dzień Solidarności z Uchodźcami w gimnazjum w Lisewie Malborskim

Kiedy: 13 i 17 października

Gdzie: Gimnazjum w Zespole Szkół w Lisewie Malborskim, ul. 10 Marca 51, Lisewo Malborskie

Organizator: Klub Obywatelski Młody Obywatel Lisewo Malborskie

13 października, w czwartek, na lekcjach w gimnazjum będziemy czytali fragmenty „Wielkiego przypływu” autorstwa Jarosława Mikołajewskiego. W poniedziałek 17 października obejrzymy „Ogień na morzu” Gianfranco Rosiego. Te działania będą realizowane z udziałem gimnazjalistów, na zajęcia zostaną zaproszeni również rodzice.

Spotkanie filmowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie

Kiedy: 13 października, godz. 9.45-11.15

Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, ul. Tadeusza Kościuszki 18, 37-600 Lubaczów

W spotkaniu weźmie udział młodzież z 3 klas gimnazjum. Wyświetlone zostaną filmy „Sieć tolerancji – Islam” oraz „Jestem kobietą, mieszkam w Polsce”.

„Sieć tolerancji – Islam”
Film przygotowany w ramach projektu „Sieć tolerancji” koordynowanego przez Fundację „Wiedza Lokalna” oraz Collegium Civitas.

Filmy prezentują przedstawicieli mniejszości żyjących w Polce podczas ich codziennych czynności i obowiązków. Romowie, Żydzi, muzułmanie czy Ukraińcy mieszkający w Polsce być może nie są „stąd”, a czasami wyglądają i mówią inaczej niż my, ale na co dzień cieszą ich te same wydarzenia i spotykają się z podobnymi problemami do naszych. Zapraszając poszczególnych bohaterów do wzięcia udziału w filmach zależało nam przede wszystkim na tym, żeby przekłuć „inność” w dobrze oswojoną „codzienność”.

Filmy wyprodukowane zostały przez młodych, zdolnych reżyserów – Gabrielę Łazarkiewicz, Antoniego Ferency, Filipa Hilleslanda. Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas materiał przyczyni się do zmiany nastawienia wobec mniejszości mieszkających w Polsce oraz że posłuży jako wartościowy element edukacji antydyskryminacyjnej i multimedialnej.

„Jestem kobietą, mieszkam w Polsce”
Film, zrealizowany przez TVP Lublin, w ramach projektu Stowarzyszenia „Dla Ziemi”, pod tytułem „Głosem kobiet”, jest częścią kampanii informacyjnej „Jestem kobietą. Mieszkam w Polsce”, skierowanej do polskiego społeczeństwa, opowiadającej o kobietach uchodźczyniach i migrantkach mieszkających w Polsce. Projekt jest współfinansowany w ramach Funduszy EOG.

Fotorelacja z wydarzenia:

2 4

Spotkanie z reporterem Thomasem Orchowskim

Kiedy: 14 października, godz. 18.00

Gdzie: Audytorium im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, Grzybowska 79, Warszawa

Organizator: Muzeum Powstania Warszawskiego

Z okazji Dnia Solidarności z Uchodźcami w Muzeum odbyło się na spotkanie z reporterem Thomasem Orchowskim, który zajmuje się tematyką imigrantów oraz zagadnieniem współczesnej polityki tureckiej. Nasz gość w 2015 roku odwiedził w Grecji, Serbii, Chorwacji oraz na Węgrzech miejsca, w których przebywali uchodźcy. Na spotkaniu zaprezentował swoje fotografie oraz opowiedział o ludziach, których tam spotkał. Pod koniec spotkania pojawiło się dużo pytań związanych z poruszoną tematyką. Całość trwała około 2 godzin. W spotkaniu wzięło udział kilkanaście osób.

1

2

3

Strefa dziecięca manifestacji „Warszawa przeciwko rasizmowi i przemocy”

Kiedy: 15 października, godz. 15.45-18.45

Gdzie: Bar Studio, Teatr Studio, Pl. Defilad 1, Warszawa

Organizaotr: Inicjatywa Chlebem i Solą

Zapraszamy do strefy dziecięcej manifestacji „Warszawa przeciwko rasizmowi i przemocy”! W sobotę w Barze Studio na Wasze dzieci będą czekać przedstawienia kukiełkowe, warsztaty plastyczne i rozmowy o uchodźcach. Wszystko w towarzystwie trzech miłych świnek i kota Kunkusha.

Rodziców dzieci zapraszamy na manifestację. W czasie, gdy Wasze dzieci będą się bawić i uczyć w strefie dziecięcej, Wy możecie razem z nami wyrazić swój sprzeciw wobec narastającej w Polsce przemocy na tle narodowościowym, rasowym i wyznaniowym. Informacje o manifestacji tutaj.

Strefa dziecięca czynna będzie od 15.45 do 18.45 – przez cały czas trwania manifestacji. W jej ramach dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach plastycznych, warsztatach o uchodźcach „Kot Kunkush”, teatrzyku kukiełkowym o trzech małych świnkach z warsztatami plastycznymi.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE
Dla dzieci w wieku: dowolnym
Czas trwania: przez cały czas działania strefy
Liczba miejsc: brak ograniczeń

KOT KUNKUSH – warsztaty o uchodźcach
Zajęcia dla dzieci w wieku: 7-10 lat
Czas trwania: 1,5 h (dwie grupy: 15.45-17.15; 17.15-18.45)
Liczba miejsc w grupie: 25 osób
Prosimy o rezerwowanie miejsc: chlebem.kontakt@gmail.com
Prowadzenie: Stowarzyszenie Zielona Grupa/ Rowerowy Domu Kultury

TRZY MIŁE ŚWINKI – teatrzyk kukiełkowy z warsztatami plastycznymi
Zajęcia dla dzieci w wieku: 5-10
Czas trwania: 1,5 h (początek o 16.00)
Liczba miejsc w grupie: 25 osób
Prosimy o rezerwowanie miejsc: chlebem.kontakt@gmail.com
Prowadzenie: Hanna Kotowska

Szczegółowe informacje na Facebooku.

strefa_dziecieca_na_fb_2

fotorelacja z wydarzenia:

14567591_1866443126924028_753406855251143441_o 14714975_1866443146924026_3967510620335857957_o

Warsztaty dla dzieci z robienia transparentów

Kiedy: 14 października, godz. 17.00-20.00

Gdzie: Warsztat, Plac Konstytucji 4, Warszawa

Organizator: Inicjatywa Chlebem i Solą

Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami/opiekunami na warsztat, podczas którego będziemy malować transparenty na manifestację „Warszawa przeciwko rasizmowi i przemocy”, która odbędzie się następnego dnia, 15 października o godzinie 16.00. Mamy wszystkie potrzebne materiały plastyczne, dlatego nie potrzebujecie przynosić nic poza ciekawymi pomysłami. Warto założyć ubrania, których nie będzie szkoda, jeśli się pobrudzą. Zaczynamy o 17.00, można przyjść w trakcie, mając na uwadze, że o 20.00 musimy skończyć. Transparenty przydadzą się Wam już następnego dnia, w czasie demonstracji.

Brak wcześniejszych zapisów.

UWAGA! Warsztat nie ma charakteru zajęć animacyjnych, nie oferujemy opieki nad dziećmi, dlatego zapraszamy dzieci wyłącznie z opiekunami.

Więcej informacji na Facebooku.

transparenty_dla_dzieci_na_fb

Fotorelacja z wydarzenia:

transparenty transp3 trasp2

Warsztaty dla dzieci wokół książki ,,Wędrówka Nabu”

Kiedy: 13 października, godz. 17.00-18.30

Gdzie: Żydowska Biblioteka im. Remu, ul. Św. Sebastiana 36/1, Kraków

Organizator: Żydowskie Stowarzyszenie Czulent

W ramach Dnia Solidarności z Uchodźcami zapraszamy na warsztaty wokół bajki ,,Wędrówka Nabu” z artystką Pamelą Bożek – Żurawską!

Już w czwartek, 13 października 2016 roku zapraszamy serdecznie wraz z Parafią Ewangelicko-Augsburską św. Marcina w Krakowie wszystkie Dzieci na cykliczne „Spotkania z książką żydowską”, tym razem wokół książki „Wędrówka Nabu”, wydanej przez Wydawnictwo Austeria.

Nabu jest dziewczynką uciekającą z ogarniętej pożogą ojczyzny. Uchodźcą – takim, jakich tysiące wędruje dziś do Europy, żeby znaleźć bezpieczny dom, jakich tysiące tonie w Morzu Śródziemnym…
Jest to poruszająca książeczka dla dzieci i dorosłych. Napisana przez Jarosława Mikołajewskiego, zilustrowana przez Joannę Rusinek.

Jarosław Mikołajewski (ur. w 1960 w Warszawie) – polski poeta, pisarz i tłumacz z języka włoskiego; jest również autorem książek dla dzieci, eseistą i publicystą. Jest laureatem nagród literackich i artystycznych, m.in. Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny, Barbary Sadowskiej, dwukrotnie Nagrody Literackiej m. st. Warszawy oraz Nagrody „Nowej Okolicy Poetów”. W jego dorobku translatorskim są m.in. przekłady utworów Dantego, Petrarki, Michała Anioła, Leopardiego, Montalego, Ungarettiego, Luziego, Penny, Pavesego, Pasoliniego, Leviego. Z klasyki literatury dziecięcej przetłumaczył na język polski m.in. Pinokia Carla Collodiego i kilka utworów Gianniego Rodariego.

Zajęcia poprowadzi Pamela Bożek – mama Ignacego, studentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Krakowie, prowadzi warsztaty kulinarne dla rodzin i zajęcia artystyczne w Szkółce Niedzielnej Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent.

Zapraszamy wszystkie dzieci i rodziców do wzięcia udziału w warsztatach!
Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Więcej informacji na Facebooku.

Fotorelacja z wydarzenia:

fullsizeoutput_218b fullsizeoutput_2199 fullsizeoutput_2189 fullsizeoutput_218d

Dzień Solidarności z Uchodźcami. Gdzie jesteśmy i co możemy zrobić?

Kiedy: 14 października, godz. 18.00

gdzie: Instytut Kultury Polskiej UW (sala 9), ul.Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa

Organizator: Instytut Kultury Polskiej UW

Zapraszamy na spotkanie w IKP – spróbujemy zmierzyć się z tymi dwoma prostymi pytaniami: Gdzie jesteśmy dzisiaj w Polsce wobec sprawy uchodźców i migrantów? Czy są rzeczy, które możemy i najzwyczajniej powinniśmy robić?

W rozmowie wezmą udział:

 • Agnieszka Ayşen Kaim – orientalistka, turkolożka, opowiadaczka z Grupy Studnia O. i tłumaczka – mówić będzie o praktycznym wymiarze rzeczywistości uchodźców i migrantów, czyli procedurach, zatrzymaniach, przesłuchaniach, w których na co dzień uczestniczy właśnie jako tłumaczka.
 • Zofia Bartoszewicz – pieśniarka, aktorka, performerka, związana z Teatrem Węgajty – mówić będzie o doświadczeniach pracy animacyjnej w Domu Uchodźcy w Dortmundzie.
 • Özgür Soner – pochodzi z Turcji, jest pół Kurdem i pół Turkiem. Od 12 lat mieszka w Polsce. Ukończył politologię na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obecnie doktoryzuje się na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Od wielu lat działa na rzecz uchodźców współpracując z różnymi fundacjami. W wieku 16 lat po raz pierwszy został zatrzymany przez policję z powodów politycznych. Przez 9 lat był w tureckim więzieniu, z czego przez ostatnie dwa lata w izolatce. W sprzeciwie wobec izolacji i tortur przeprowadził głodówkę i został zwolniony przez komisję lekarską.

Spotkanie poprowadzi Małgorzata Litwinowicz-Droździel.

Informacja o wydarzeniu na stronie Instytutu Kultury Polskiej.
Link do wydarzenia na fb.

Warsztaty antydyskryminacyjne i projekcja filmu „Granice. Europejski Sen”

Kiedy: 11 października, godz. 17.00

Gdzie: Bursa szkolna nr 1, ul. Kopernika 1, Łomża

Organizator: Fundacja Ocalenie

Warsztaty antydyskryminacyjne połączone z projekcją filmu „Granice – Europejski sen” dla młodzieży w Bursie szkolnej nr 1 w Łomży.

„Granice. Europejski Sen”,  reż. Łukasz Szczepański, Jacek Jaca Wiśniewski, Anna Żebrowska; Polska 2016 | 40’

Granice to film o uchodźcach – ich losach, marzeniach, rozczarowaniach po przekroczeniu europejskiej granicy. Zdjęcia do filmu były kręcone m.in. w obozie dla uchodźców w Idomeni w Grecji – w miejscu gdzie od wielu miesięcy toczy się walka o życie. Życie polegające na czekaniu w nieludzkich warunkach na otwarcie granic. Granice to również próba przekroczenia barier w nas samych – rezerwy, nieufności, strachu, przed ludźmi, którzy zmuszeni do opuszczenia swoich domów, szukają dla siebie nowego miejsca na ziemi.

Film do obejrzenia tutaj.

Sztuka integracji – szanse i wyzwania dla uchodźców w Polsce

Kiedy: 13 października, godz. 18.00

Gdzie: klub Chłodna 25, ul. Chłodna 25, Warszawa

Organizator: Warszawskie Koło Partii Zielonii

W czasie debaty zastanowimy się, jak żyje się uchodźcom w Polsce, jakie mają trudności a także w jaki sposób sztuka może wyjść naprzeciw i pomóc w procesie integracji. Udział wezmą:

Kamillla Tantasheva – o sobie: „Mam 20lat. Od dwóch lat mieszkam w Polsce. Jestem krymska tatarka. Urodziłam się w Azji środkowej, w Uzbekistanie, w miasteczku Samarkanda dlatego, że cała moja narodowość została deportowana do Azji środkowej i na Syberię w 1944r. Po rozpadzie związku radzieckiego już była możliwość wracać do swojej ojczyzny i my (ja, mama i siosta) wyjechaliśmy na Krym chcąc zacząć życie od nowa. Ale w 2014 historia zaczęła się powtarzać. I pewnego dnia znów musielyśmy zostawić swoją ojczyznę. Do wyjazdu studiowałam medycynę przez rok, ale przez sytuację polityczną musiałam zrezygnować i wyjechać. Teraz na codzień zajmuje się sztuką, swoją edukacją i pracuję w kawiarni. Chcę kontynuować naukę, ale bez dokumentów mnie nie biorą na żadne studia. Jestem w oczekiwaniu na swoją wolność i spokojne życie”.

Tomasz Gromadka – absolwent wydziały wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej oraz dramaturg. Obecnie związany z fundacją Strefa WolnoSłowa, której celem są działania interdyscyplinarne oraz inicjatywy angażujące uchodźców i imigrantów mieszkających na terytorium Polski w celu poszerzenia dialogu międzykulturowego, integracji europejskiej i praw człowieka (https://www.facebook.com/Strefa-WolnoSłowa-246828518736418/). Autor tekstów do spektakli fundacji “Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie!”, “Przywiozę tu swoje podwórko”, „Przecież nie mogę tu zostać“. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, współtworzy i współkoordynuje projekty teatralne fundacji.

Spotkanie poprowadzi Paweł Sulik, redaktor Radia TOK FM.

Więcej informacji na Facebooku.

O uchodźcach z uchodźcami

Kiedy: 14 października, godz. 17.00

Gdzie: Fundacja Dialog, ul. ks. Adana Abramowicza 1, Białystok

Organizator: Fundacja Dialog

Fundacja DIALOG zaprasza serdecznie na spotkanie na temat uchodźców mieszkających w Polsce a przede wszystkim – w Białymstoku. W jego trakcie przedstawione zostaną podstawowe zagadnienia dotyczące uchodźców oraz działania Fundacji podejmowane na rzecz cudzoziemców. Spotkanie będzie okazją do poszerzenia swojej wiedzy w tym zakresie, uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące tematyki uchodźczej, również od samych uchodźców, którzy mieszkają w Białymstoku.

Więcej informacji na Facebooku.

Tydzień Solidarności z Uchodźcami w gimnazjum w Dębnie

Kiedy: 7-15 października

Gdzie: Gimnazjum Publiczne im. A. Fiedlera, ul. Jana Pawła II, Dębno

Uczniowie i uczennice gimnazjum będą mieli szansę wziąć udział w organizowanych z okazji Dnia Solidarności z Uchodźcami zajęciach:

 • lekcja Dzień Głośnego Czytania – czytamy fragmenty książki „Wielki przypływ” Jarosława Mikołajewskiego,
 • konkurs plastyczny pod hasłem „Uczę się być tolerancyjny”,
 • happening: oplakatowanie wnętrza budynku szkoły cytatami poświęconymi godności człowieka,
 • wykonanie koszulek z napisem „G jak godność”,
 • foto-kampania na znak solidarności z uchodźcami.
 Fotorelacja z wydarzenia:
 Dzień Głośnego Czytania w 2B 100_6549 100_6378 100_6511

Dzień Solidarności z Uchodźcami w szkole w Płocku

Kiedy: 17 -22 października

Gdzie: Zespół Szkół Ekonomiczno-Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego, ul. Abpa A. Nowowiejskiego 4, Płock

Organizator: szkolna grupa Amnesty International nr 162

W ramach obchodów Dnia Solidarności z Uchodźcami/ Polska przeciwko rasizmowi i przemocy zaplanowano m. in. :

 • wystawę zdjęć „Gdzie śpią dzieci” (fotoreportaż szwedzkiej fotoreporterki Magnus Wennman, która podążyła śladem uciekających przed wojną uchodźców, kierując swój obiektyw na dzieci),
 • lekcję w oparciu o scenariusze Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej i fragmenty reportażu Jarosława Mikołajewskiego pt. „Wielki przypływ” (17 października),
 • projekcja filmów z serii „Narracje migrantów”,
 • akcja informacyjna: rozdawanie ulotek i zbiórka podpisów pod petycją „Tak dla uchodźców”.

Fotorelacja z wydarzenia: 20161024_10375420161021_08243620161024_103749

Inicjatywa Witajcie w Krakowie zaprasza na spotkanie

Kiedy: 12 października, godz. 18.00-20.00

Gdzie: Massolit Books & Cafe, ul. Felicjanek 4, Kraków

Organizator: Witajcie w Krakowie // Welcome to Krakow

W ramach Dnia Solidarności z Uchodźcami inicjatywa Witajcie w Krakowie zaprasza na kolejne spotkanie. Tysiące uchodźców i uchodźczyń w Europie znajduje się aktualnie w niestabilnej sytuacji, która wynika zarówno z zamknięcia granic jak i skomplikowanych procedur azylowych. Na spotkaniu posłuchamy o sytuacji uchodźców i uchodźczyń w Serbii i Grecji oraz podzielimy się refleksjami po wizycie studyjnej w Norwegii dotyczącej systemu wsparcia osób przybywających do tego kraju.

Więcej informacji na Facebooku.

„Zima na Lampedusie” – pokaz filmu oraz dyskusja

Kiedy: 12 października, godz. 17.30

Gdzie: pl. Wolnica 1, ul. Krakowska 46, Kraków

Organizator: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, WATCH DOCS

W ramach ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Uchodźcami zapraszamy na spotkanie z przedstawicielkami Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć oraz na pokaz filmu „Zima na Lampedusie” w reż. Jakoba Brossmanna.

Organizacja pozarządowa Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć od 2002 roku udziela bezpłatnej pomocy prawnej osobom o różnym pochodzeniu, których prawa i wolność są naruszane. Pracownicy Centrum podzielą się swoim doświadczeniem w pracy z osobami ubiegającymi się o azyl i opowiedzą o tym jak przebiega ten skomplikowany proces prawny.

Po spotkaniu zapraszamy na pokaz filmu „Zima na Lampedusie”:

Tytułową włoską wyspę prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman nie szafuje łatwo narzucającymi się odniesieniami. Uważnie przygląda się różnym aspektom rzeczywistości, tworząc spójny, wielowątkowy i przekonujący portret życia na wyspie. Towarzyszy z kamerą włoskiej straży przybrzeżnej, patrolującej okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, obserwuje również migrantów protestujących na ulicach miasta i ludzi próbujących im pomagać. Ale choć Lampedusa to miejsce, gdzie przybyszów z Afryki przybywa szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie, próżno szukać tu śladów ksenofobicznej histerii. Umysły miejscowych bardziej rozpala kwestia awarii jedynego promu łączącego wyspę ze światem, spontaniczny strajk rybaków i blokada portu. Nikt nie wierzy w zapewnienia władz o szybkim przywróceniu komunikacji, radykalne nastroje próbuje uspokajać przebojowa pani burmistrz… Brossman dokumentuje to wszystko z ogromnym wyczuciem, umiejętnie zestawia wątki i dobrze dobiera bohaterów. Jego film ma rytm i dramaturgię, zachwyca kompozycją kadrów i przemyślanym montażem. Unikającemu zbytniej dosłowności autorowi udało się stworzyć fascynujący i naprawdę piękny portret Europy na granicy – dosłownie i w przenośni.

Wstęp wolny. Więcej informacji na Facebooku.

Projekcja filmów dokumentalnych o migrantach/tkach – dyskusja

Kiedy: 12 października, godz. 17.00

Gdzie: ul. Libetta 22, Poznań

Organizator: Stowarzyszenie „Lepszy Świat”

Zapraszamy na projekcję filmową oraz dyskusję poświęconą migrantom/migrantkom mieszkającym w Polsce.

„Miniony rok poddał ciężkiej próbie międzynarodowy system odpowiedzi na kryzysy i masowe przymusowe przesiedlenia ludzi, który okazał się zdecydowanie niewystarczający. Więcej osób niż kiedykolwiek od zakończenia II wojny światowej zostało przesiedlonych lub zmuszonych do życia na uchodźstwie”. Tym zdaniem rozpoczyna się ostatni raport Amnesty International .

15 października obchodzimy Dzień Solidarności z Uchodźcami. Dziś jak nigdy przedtem stawiamy sobie pytania dotyczące tego jak będzie wyglądać nasza rzeczywistość w tych trudnych czasach. Coraz więcej aktów niezrozumienia dla inności. Coraz więcej wśród nas braku akceptacji, braku empatii. Jak wygląda rzeczywistość osób, które przyjechały do naszego kraju?

Seria filmowa „Narracje Migrantów”, ukazuje życie osób, które z różnych przyczyn trafiły do Polski, przechodzą proces aklimatyzacji i starają się funkcjonować w naszym społeczeństwie. To próba ukazania ich wewnętrznej walki „gdzie należą”. Filmy będą stanowić punkt wyjścia do dyskusji na temat relacji rodzinnych, społecznych w kontekście migracji oraz kształtowania się tożsamości kulturowej osób z doświadczeniem migracji.

Filmy z serii ”Narracje Migrantów” zostały stworzone przez Fundację na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS). Więcej informacji o serii oraz o FRS na stronie Fundacji.

Więcej informacji na Facebooku.

Wszystko dla piłki, piłka dla wszystkich!

  Kiedy: 9 i 16 października, godz. 10.00-17.00

Gdzie: OSiR-Polna, ul. Polna 7a, Warszawa

Organizator: Etnoliga – Fundacja dla Wolności

Etnoliga to międzykulturowy projekt piłkarski organizowany od 2005. W obecnej edycji turnieju gra 18 drużyn, kobiety i mężczyźni z kilkudziesięciu krajów – także uchodźcy. W przerwie między meczami będzie można zobaczyć prezentacje przygotowane przez uczestników, m.in. o Predragu Pašiću – profesjonalnym piłkarzu, który w oblężonym Sarajewie prowadził szkółkę futbolową dla dzieci różnych wyznań i narodowości.

Zapraszamy do kibicowania, spotkań z cudzoziemcami, do udziału w konkursach sportowych i fotograficznych oraz krótkich pokazach filmowych. Piłkarze serwować będą dania kuchni południowoamerykańskiej własnej produkcji.

Jak co roku, w październiku włączamy się również w międzynarodową kampanię #footballpeople sieci Fare. W całej Europie obywa się kilkaset wydarzeń promujących równość w świecie futbolu, m.in. poprzez włącznie do sportu uchodźców (lista wydarzeń).

Etnoliga odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich i Prezydent m.st. Warszawy.

Strona projektu na Facebooku.

Fotorelacja:pa162721pa162600pa162768etnoliga_footballpeople_2016

Przywitajcie go! Przecież już wiecie jak

Kiedy: 14 października, godz. 19.30-21.00

Gdzie: Teatr Powszechny, ul. Jana Zamoyskiego 20, Warszawa

Organizator: Stół Powszechny, Fundacja Strefa WolnoSłowa, Teatr Powszechny, Dom Spotkań z Historią

W ramach ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Uchodźcami Strefa WolnoSłowa, Teatr Powszechny i Dom Spotkań z Historią zapraszają na performatywne czytanie sztuki Artura Pałygi.

„Nam się wydawało że oni będą jak z arabskich baśni
zbójnicy w szarawarach z krzywymi szablami
nam, dzieciom
znałem pana Leśmiana Klechdy sezamowe
oraz przygody Sindbada Żeglarza
piękne bardzo bajki
Persowie poza tym kojarzyli mi się z barbarzyństwem które najechało starożytną Grecję, czyli nas
i że zabili naszych pod Termopilami i o mały włos zlikwidowaliby nasze korzenie i chodzilibyśmy dziś w turbanach chłopcy a dziewczynki w muślinowych spodniach kołyszące biodrami z gołymi brzuchami przed grubym grubym starym Ali Babą.
Sezamie otwórz się powtarzałem w myślach, żebym jak już wejdziemy tam nie zapomniał tajemnego hasła, które mnie wypuści
kiedy patrzę teraz, jak przypływają te dzieci na te plaże to myślę, boże, ostatnia podróż Sindbada Żeglarza. Sezam wypluwa skarby. Bo to są skarby, bo to są klejnoty, perły najwspanialsze wyplute przez sezam rozstrzelany sezam.
Patrzę na te strzaskane ulice w piaskowych kolorach, które znam pamiętam,wydaje mi się, że pamiętam, patrzę na nie i myślę sezam. Sezamkowe ulice. Dzisiejszy program sponsoruje literka U jak Utopia.
Utopia to nazwa morza, które nas rozdziela”.
[Artur Pałyga, „Przywitajcie go! Przecież już wiecie jak”]

Czytanie jest pierwszym wydarzeniem realizowanym w ramach międzynarodowego projektu we współpracy z Moj Theater z Teheranu. Tekst oparty jest na biografiach Polaków – uchodźców w Iranie – zebranych w Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią.

Występują:  Michał Dudziński, Mateusz Łasowski, Dorota Papis, Reza Samadzadeh
Reżyseria:  Alicja Borkowska

Więcej informacji na Facebooku.

Pokaz filmu „Drużyna E” w Bratniku

Kiedy: 13 października, godz. 18.00

Gdzie: Stowarzyszenie „Dla Ziemi”, Bratnik 5, Kamionka

Organizator: Stowarzyszenie „Dla Ziemi”

W ramach Dnia Solidarności z Uchodźcami w siedzibie Stowarzyszenia odbędzie się pokaz filmu „Drużyna E”. Po filmie zapraszamy na dyskusję.

„Drużyna E”,  90 ‚, 2014 USA / zdjęcia: Rachel Beth Anderson, Ross Kauffman / montaż: David Teague / produkcja: Big Mouth Productions, Red Light Films.

Human Rights Watch (HRW) to jedna z najbardziej kompetentnych organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka na świecie. Jej słynne z obiektywizmu i rzetelności raporty piętnują wszelkie naruszenia praw jednostki, nie tylko w krajach rządzonych przez bezwzględnych dyktatorów, ale także w tak zwanych starych demokracjach. Tytułowy E-Team (Emergency Team) to zespół ekspertów HRW, którzy w momentach kryzysowych na miejscu najcięższych zbrodni, niejednokrotnie z narażeniem życia, badają świeże ślady, gromadzą zeznania świadków i dowody rzeczowe. Autorzy filmu towarzyszą członkom E-Teamu podczas kilku niebezpiecznych misji. Nerwowe ujęcia z ręki pozwalają nam niemal fizycznie odczuć stres nieustannie towarzyszący im w pracy. Anna i Ole udają się do Syrii, by na miejscu zbadać kwestię używania przez siły rządowe zakazanych przez prawo międzynarodowe bomb kasetowych. Kamera z bliska rejestruje szczegóły wyprawy: szaleńczy bieg przez zieloną granicę między Turcją a Syrią, momenty grozy podczas ostrzału, rozpacz ludzi, którzy przed chwilą stracili bliskich i nieoczekiwane wyznanie Anny, która oznajmia mężowi, że jest w ciąży. Kolejne misje, kolejne państwa: czwórka protagonistów przemierza coraz to nowe miejsca konfliktów, w nadziei na to, że ujawnienie szokującej prawdy zmusi w końcu społeczność międzynarodową do działania.

Fotorelacja z wydarzenia:

1 3 i

„Sąsiedzie, opowiem Ci o sobie” w Domu Dziecka w Białowieży

Kiedy: 12 października, godz. 15.00

Gdzie: Dom Dziecka, ul. Parkowa 2, Białowieża

Organizator: Fundacja na rzecz budowy otwartego społeczeństwa ONI – TO MY

Fundacja ONI – TO MY organizuje w Domu Dziecka w Białowieży obchody Dnia Solidarności z Uchodźcami.  Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Sąsiedzie, opowiem Ci o sobie” wychowankowie Domu Dziecka poruszą temat uchodźstwa, migracji oraz praw człowieka. W ramach obchodów zaplanowano warsztaty dla wychowanków oraz wspólne tworzenie bannera z puzzli.

Fotorelacja z wydarzenia:

DSC00544 DSC00546 DSC00523 DSC00541 img.php

Dzień Solidarności z Uchodźcami w szkole w Prusicach

Kiedy: 10-14 października

Gdzie: Zespół Szkół w Prusicach, ul. Żmigrodzka 43, Prusice

Uczniowie i uczennice klas 4. szkoły podstawowej wzięli udział w warsztatach antydyskryminacyjnych – nacisk został położony na reagowanie na przemoc.

Klasy 3. gimnazjum uczestniczyły natomiast w zajęciach stricte o uchodźcach – dyskusji nt. faktów i mitów, o stereotypach i uprzedzeniach, ich przyczynach i skutkach, a także o bieżącej sytuacji w Syrii.

Fotorelacja z wydarzenia:
eee (24) f (2) 5

Filmy w drodze w Szczecinie

Kiedy: 7-9 października

Gdzie: Akademia Sztuki (sala teatralna), plac Orła Białego 2, Szczecin

Organizator: Dom Otwarty, Refugees Szczecin

Dom Otwarty i Refugees Szczecin przy wsparciu partnerów: WATCH DOCS oraz Akademia Sztuki w Szczecinie w Szczecinie mają przyjemność zaprosić Państwa na nietypowy mały festiwal filmów.  Zapraszamy państwa do obejrzenia kilku filmów dokumentalnych pokazujących rozmaite perypetie ludzi, którym los poskąpił szczęścia. Zobaczycie Państwo życie ludzi, którzy musieli opuścić swoje domy i wybrać się na tułaczkę przez mniej i bardziej gościnne miejsca w poszukiwaniu nowego, bezpieczniejszego miejsca do życia. Ludzie ci zostawili za sobą dom, ojczyznę, a nierzadko i bliskich, by mieć szansę na życie. Alternatywą była wojna, nędza, śmierć i prześladowania. Uciekają w różne miejsca, lecz część trafia do Europy, gdzie spotyka ich rozmaity los. W myśl konwencji międzynarodowych należy im się ochrona i pomoc, ale wielu patrzy na nich z podejrzliwością, a nawet wrogością. Tworzą się wokół nich stereotypy i mity.
Chcielibyśmy Państwu przybliżyć sylwetki tych ludzi. Pokazać kim są. Chcielibyśmy, aby Państwo poznali ich imiona, nazwiska, zobaczyli twarze, posłuchali ich historii. Po prostu ich odrobinę poznali.

Mamy jednocześnie nadzieję, że zaprezentowane przez nas filmy będą przyczynkiem do racjonalnej rozmowy na tematy związane z uchodźcami i migrantami we współczesnym świecie i oczywiście w naszym kraju. Dlatego właśnie każdy z dni naszego festiwalu kończyć będziemy dyskusją, do której zapraszamy naszą szanowną publiczność oraz specjalnych zaproszonych przez nas gości.

07.10.16 piątek
17:00 Pokażcie to wszystko światu
18:15 Zima na Lampedusie
20:00 Dyskusja z zaproszonym gościem

08.10.16 sobota
17:00 Granice. Europejski sen
18:00 Nigdzie w Europie
20:00 Dyskusja z zaproszonym gościem

09.10.16 niedziela
17:00 The Land Between
18:30 W płomieniach
19:30 Dyskusja z zaproszonym gościem

Opisy poszczególnych filmów znajdziecie państwo na stronie.
Na wszystkie pokazy i dyskusje wstęp wolny.

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.

14445984_573805869489104_6078573329738241670_n

Kilka historii o uchodźcach w Jordanii

Kiedy: 15 października, godz. 14.30-15.30

Gdzie: Południk Zero, ul. Wilcza 25, Warszawa

Organizator: Kolektyw CzujCzuj

„Poszliśmy w jakiejś prostej sprawie do zaprzyjaźnionej syryjskiej rodzinki, blisko której domu postawiliśmy nasz plac. Mieszkają w namiocie, w bardzo ciężkich warunkach. Przenoszą się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pracy. Teraz tu gdzie jesteśmy pomagają w zbiorach pomidorów. Nie dało się szybko załatwić tego co chcieliśmy (jakaś bzdura) bo od razu wyciągnęli chałwę, postawili wodę na herbatę… I tak jest non stop. Każdy chce zaprosić na obiad, poznać się, razem pośmiać. Chciałabym abyście na chwilę znaleźli się nad tą naszą chałwą.”

Kolektyw CzujCzuj jeździ po świecie i na zasadzie wymiany pracuje z grupami wykluczonymi – głównie z dziećmi z ośrodków dla uchodźców i z romskich dzielnic.  W tym roku na zimę osoby z kolektywu wyjechały do Jordanii, aby przygotować plac zabaw i poprowadzić warsztaty dla małych uchodźców z Syrii. O tym, kogo tam poznały i co zobaczyły, opowiedzą na spotkaniu.

Więcej informacji na Facebooku.

14470553_1224953270895945_1184879977295158847_n

fot. Kolektyw CzujCzuj

Film i pizza na Jazdowie

Kiedy: 15 października, godz. 19.00

Gdzie: ul. Jazdów 3/9, Warszawa

Organizator: ogród społecznościowy Motyka i Słońce

15 października, po manifestacji, zapraszamy na Jazdów. Od 19.00 będziemy serwować pizzę z ogrodowego pieca opalanego drewnem (również w wersji wegańskiej), a o 20.30 zapraszamy na pokaz filmu „Zima na Lampedusie”.

Dochód uzyskany ze sprzedaży pizzy przekażemy Fundacji Międzynarodowa Inicjatywa Humanitarna, wstęp na pokaz filmu jest bezpłatny.

Zima na Lampedusie, 93 ‚ , 2015 Austria, Włochy, Szwajcaria / zdjęcia: Christian Flatzek, Serafin Spitzer / montaż: Nela Märki / produkcja: Finali Film & Wortschatz Produktion:

Tytułową włoską wyspę prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman nie szafuje łatwo narzucającymi się odniesieniami. Uważnie przygląda się różnym aspektom rzeczywistości, tworząc spójny, wielowątkowy i przekonujący portret życia na wyspie. Towarzyszy z kamerą włoskiej straży przybrzeżnej, patrolującej okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, obserwuje również migrantów protestujących na ulicach miasta i ludzi próbujących im pomagać. Ale choć Lampedusa to miejsce, gdzie przybyszów z Afryki przybywa szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie, próżno szukać tu śladów ksenofobicznej histerii. Umysły miejscowych bardziej rozpala kwestia awarii jedynego promu łączącego wyspę ze światem, spontaniczny strajk rybaków i blokada portu. Nikt nie wierzy w zapewnienia władz o szybkim przywróceniu komunikacji, radykalne nastroje próbuje uspokajać przebojowa pani burmistrz…

Więcej informacji na Facebooku.

ZIMA COVER-01

„Zima na Lampedusie” w Zakładzie Karnym Gdańsk-Przeróbka

Kiedy: 14 października

Gdzie: Zakład Karny w Gdańsku-Przeróbce, ul. Siennicka 23, Gdańsk

Organizator: Fundacja Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej

W ramach włączenia się w działania zorganizujemy 14 października odbędzie się pokaz filmu dla osadzonych w Zakładzie Karnym Gdańsk-Przeróbka. Po filmie zaplanowano dyskusję nt. migracji i uchodźstwa.

Zima na Lampedusie, 93 ‚ , 2015 Austria, Włochy, Szwajcaria / zdjęcia: Christian Flatzek, Serafin Spitzer / montaż: Nela Märki / produkcja: Finali Film & Wortschatz Produktion

Tytułową włoską wyspę prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman nie szafuje łatwo narzucającymi się odniesieniami. Uważnie przygląda się różnym aspektom rzeczywistości, tworząc spójny, wielowątkowy i przekonujący portret życia na wyspie. Towarzyszy z kamerą włoskiej straży przybrzeżnej, patrolującej okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, obserwuje również migrantów protestujących na ulicach miasta i ludzi próbujących im pomagać. Ale choć Lampedusa to miejsce, gdzie przybyszów z Afryki przybywa szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie, próżno szukać tu śladów ksenofobicznej histerii. Umysły miejscowych bardziej rozpala kwestia awarii jedynego promu łączącego wyspę ze światem, spontaniczny strajk rybaków i blokada portu. Nikt nie wierzy w zapewnienia władz o szybkim przywróceniu komunikacji, radykalne nastroje próbuje uspokajać przebojowa pani burmistrz… Brossman dokumentuje to wszystko z ogromnym wyczuciem, umiejętnie zestawia wątki i dobrze dobiera  bohaterów. Jego film ma rytm i dramaturgię, zachwyca kompozycją kadrów i przemyślanym montażem. Unikającemu zbytniej dosłowności autorowi udało się stworzyć fascynujący i naprawdę piękny portret Europy na granicy – dosłownie i w przenośni.

Obchody Dnia Solidarności z Uchodźcami w International European School

Kiedy: 11-14 października

Gdzie: ul. Wiertnicza 140, Warszawa

Organizator: International European School

W dniach 11–14.10.2016 r. w International European School w Warszawie odbędą się obchody Dnia Solidarności z Uchodźcami. W związku z tym planujemy zorganizować warsztaty prowadzone przez uczniów liceum i gimnazjum (w ramach programu CAS – Creativity, Activity, Service) dla uczniów szkoły podstawowej (klasy 1-6) oraz gimnazjum i liceum. Warsztaty poświęcone będą prawom człowieka i związanej z nimi kwestii uchodźców. Jednocześnie pragniemy zorganizować spotkanie z uchodźcami, w czasie którego nasi uczniowie mogliby zetknąć się z problemami tych ludzi i wysłuchać ich historii. Ostatnim elementem naszych obchodów jest zorganizowanie zbiórki odzieży i zabawek dla rodzin uchodźczych.

Historie z Kurdystanu

Kiedy: 10 października, 18.30

Gdzie: ul. Grójecka 68, Warszawa

Organizator: Klubokawiarnia Życie jest fajne

„Dwa lata temu wraz z moim edukacyjnym projektem Projekt CzujCzuj zostałam zaproszona do ośrodka dla uchodźców w irackim Kurdystanie.

Kurdystan odwiedzałam już wcześniej, ale ten wyjazd wspominam wyjątkowo, bo pod sercem rósł mi mój syn. Chciałabym opowiedzieć o ludziach, których tam spotkaliśmy. O tych wszystkich plackach z ostów, którymi – widząc zmęczoną brzuchatkę – hojnie mnie karmili.

O gościnności (mimo że sami mieli tak niewiele). O tańcach na kurdyjskim weselu. O żartach i latawcach z torebek foliowych. Ale chyba już wszystko zostało powiedziane.
Lepiej popatrzcie na zdjęcia.”

Olga Ślepowrońska

Wstęp na spotkanie bezpłatny.

Strona wydarzenia na Facebooku.

Od czego uciekają ludzie z Czeczenii i z czym się spotykają? – dyskusja

Kiedy: 10 października, godz. 15.00-17.00

Gdzie: Państwomiasto, ul. Andersa 29, Warszawa

Organizator: Stowarzyszenie „Za Wolną Rosję”, Eastbook.eu oraz Fundacja „Projekt Polska”

Zapraszamy działaczy organizacji pozarządowych oraz dziennikarzy do rozmowy o losach Czeczenów uciekających do Polski. Obecnie duża ilość tych ludzi znajduje się przy punkcie granicznym w Terespolu, gdzie wielu z nich prosi o azyl. Wbrew prawu nie są wpuszczani do kraju. Chcemy jednak poza tą sytuacją, którą intensywnie zajmują się eksperci, porozmawiać o całej drodze, którą przechodzą ci ludzie.

Jaka jest obecnie sytuacja w Czeczenii, od czego uciekają mieszkańcy republiki, jakie są podstawy, by ubiegać się o azyl? O tym opowiedzą Ilja Chorszew z „Komitetu Przeciwko Torturom”, który na początku tego roku jako prawnik pracował w Czeczenii, oraz Lidia Michalczenko, dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem pracy w Czeczenii, zajmująca się tematami związanymi z Kaukazem. Przedstawimy również fragmenty raportu o Ramzanie Kadyrowie “Zagrożenie bezpieczeństwu narodowemu” przygotowanego przez rosyjskiego polityka Ilję Jaszyna.

Swój udział w wydarzeniu już potwierdzili:
Ilja Chorszew, “Komitet Przeciwko Torturom” (Rosja)
Lidia Michalczenko, dziennikarka czasopisma kaukaskiego „Dosz”, była pracowniczka portalów „Kawkazskij Uzieł” (Węzeł Kaukaski), Ingusheniaru.org i in.
Marta Szczepanik, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Aleksandra Chrzanowska, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
Gagik Grigoryan, Fundacja „Ocalenie”
Elsi Adajew, czeczenski osrodek samopomocy SINTAR

Więcej informacji na Facebooku.

Polacy też byli uchodźcami – debata

Kiedy: 11 października, 18.00

Gdzie: ul. Warecka 4/6, Warszawa

Organizator: Pracownia Duży Pokój

Z okazji DNIA SOLIDARNOSCI Z UCHODŹCAMI zapraszamy na debatę dotyczącą doświadczania uchodźctwa przez polskich obywateli i obywatelki. Jakie były motywacje ich migracji? Jak wyglądała sama podróż? W jakich warunkach żyli tam, gdzie dotarli? Jak na miejscu organizowali swoje życie? Czy i dlaczego nie wrócili do Polski?

Badania CBOS podają, że 58 proc. badanych Polaków jest przeciwna przyjmowaniu do naszego kraju ofiar konfliktów zbrojnych na świecie, a jedynie 4 proc. popiera ich osiedlenie się na stałe.
W kontekście takich statystyk warto przypomnieć sobie, jakie były przyczyny i skutki migracji Polaków w XX wieku. Jak ułożyli sobie życie w tych krajach, do których wyjechali? I jaki był ich wpływ na życie społeczności, do których trafili?

Zaproszonych gości przedstawimy wkrótce. Tymczasem rezerwujcie czas.

Po spotkaniu zapraszamy na kuluarowe rozmowy przy ciasteczkach i winie.

Współorganizacja: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna.

Działanie jest częścią projektu pn. „Pracownia Duży Pokój. Kulturalna Spółdzielnia Obywatelska” dofinansowanego ze środków Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – FIO.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

II Dzień Różnorodności Kulturowej

Kiedy: 13 października

Gdzie: Góra Kalwaria

Organizator: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii w porozumieniu z Gminną Biblioteką Publiczną przygotował szereg wydarzeń związanych z różnorodnością kulturową. Zaplanowane wydarzenia przybliżyły wielopokoleniowej społeczności lokalnej miasta i gminy Góra Kalwarii tematy związane z prawami człowieka, tolerancją, źródłami dyskryminacji czy mową nienawiści. Przeprowadzono zajęcia dla przedszkolaków (ok. 100 uczestniczących dzieci), szkole podstawowej (54 uczestników) i gimnazjum (24 uczestników), wykład dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku (85 słuchaczy), happening artystyczny/plenerowa wystawa „Dzieci i świat” na rynku miejskim, projekcje filmów objazdowego Festiwalu Watch Docs oraz spotkania z Agnieszką Kosowicz, prezeską Fundacji Polskie Forum Migracyjne i podróżnikiem Jan Ignacym Czempińskim.

II%20Dzien%20roznorodnosci%20kulturowej2

Dzień Solidarności z Uchodźcami w bibliotece szkolnej w Bolesławcu

Kiedy: 5-10 października

Gdzie: Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu, ul. Komuny Paryskiej 6, Bolesławiec

Organizator: Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu

Pod hasłem sprzeciwu wobec przemocy dyktowanej rasizmem i nienawiścią, w imię międzynarodowej współpracy i ludzkiej solidarności, zorganizowaliśmy lekcję otwartą wiedzy o kulturze przeprowadzoną 5 października przez Pana Pawła Domzalskiego (edukatora filmowego, edukatora sztuki, trenera czytelnictwa oraz animatora kultury), która miała formę warsztatową. Część pierwszą stanowił wykład dla klasy 3 i 4 technikum ekonomicznego, w którym udział wzięła Pani Dyrektor ZSOiZ Laura Słocka-Przydróżna oraz nauczyciele języka angielskiego i języka niemieckiego Pani Emilia Radlak, Pani Ilona Szymecka oraz Pan Dariusz Głaz. Wykładowca skupił się w nim na podstawowych definicjach związanych z uchodźctwem i migracją, przedstawił zjawisko uchodźctwa na terenie Dolnego Śląska i Powiatu Bolesławieckiego w latach 1946-1990. Omówił historyczne podłoże migracji naszego narodu. Następnie przeczytał wypowiedzi uchodźców z Syrii, mieszkających w Niemczech i Holandii, które zostały poddane wnikliwej analizie pod kontem doświadczeń życiowych (zaginięcia, prześladowania, tortury, zabójstwa, naloty bombowe). Zwrócił także uwagę na zjawisko handlu ludźmi oraz powszechności prostytucji wśród nieletnich. Najważniejszą częścią spotkania jednak były warsztaty, na których próbowano odpowiedzieć na pytanie, „Co zrobić, by postrzeganie imigrantów bez stereotypów i uprzedzeń było możliwe?” W dyskusji próbowano zebrać argumenty obalające stereotypy, którymi kieruje się społeczeństwo polskie wobec uchodźców. Było to ilustrowane prezentacją z infografikami ze strony uchodźcy.info. Młodzież aktywnie włączyła się w dyskusję na temat tego, jak obalać stereotypy. Próbowano także zebrać pomysły, jak każdy z nas może pomóc osobom uciekającym przed prześladowaniami, pracując z materiałami dostarczonymi przez Inicjatywę „Chlebem i Solą”.

Po zajęciach chętni uczniowie przez kolejną godzinę czytali w czytelni fragmenty książki „Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii” Samar Yazbek. Pan Paweł Domzalski omówił także różnice i podobieństwa kulturowe między wyznawcami islamu i chrześcijaństwa a na koniec dnia uczniowie uczyli się wybranych słów w języku arabskim oraz poznali podstawowe informacje na temat kultury Bliskiego Wschodu. Była to bardzo ciekawa i niezmiernie potrzebna lekcja tolerancji, która pozwoliła poznać osoby, które w znacznej mierze różnią się od mieszkańców Polski oraz pokonać niepotrzebne lęki. Zajęcia powtórzono 7 i 10 października dla klas 2 technikum hotelarskiego i reklamy oraz 3 technikum żywienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali broszury, plakietki oraz naklejki a najaktywniejsi uczniowie torby płócienne przygotowane przez Inicjatywę Chlebem i Solą.

Fotorelacja z wydarzenia:

_DSC1108 _DSC1132 _DSC1134 _DSC1135 WP_20161007_07_10_17_Raw

Zima na Lampedusie – pokaz filmu

Kiedy: 13 października, 18.00-20.00

Gdzie: Plac ks. Jana Skarbka, Oświęcim

Organizator: Café Bergson

Tytułową włoską wyspę prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman nie szafuje łatwo narzucającymi się odniesieniami. Uważnie przygląda się różnym aspektom rzeczywistości, tworząc spójny, wielowątkowy i przekonujący portret życia na wyspie. Towarzyszy z kamerą włoskiej straży przybrzeżnej, patrolującej okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, obserwuje również migrantów protestujących na ulicach miasta i ludzi próbujących im pomagać. Ale choć Lampedusa to miejsce, gdzie przybyszów z Afryki przybywa szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie, próżno szukać tu śladów ksenofobicznej histerii. Umysły miejscowych bardziej rozpala kwestia awarii jedynego promu łączącego wyspę ze światem, spontaniczny strajk rybaków i blokada portu. Nikt nie wierzy w zapewnienia władz o szybkim przywróceniu komunikacji, radykalne nastroje próbuje uspokajać przebojowa pani burmistrz… Brossman dokumentuje to wszystko z ogromnym wyczuciem, umiejętnie zestawia wątki i dobrze dobiera bohaterów. Jego film ma rytm i dramaturgię, zachwyca kompozycją kadrów i przemyślanym montażem. Unikającemu zbytniej dosłowności autorowi udało się stworzyć fascynujący i naprawdę piękny portret Europy na granicy – dosłownie i w przenośni.

Informacja o filmie za Watch Docs.

Wystawa prac Międzynarodowego Studenckiego Konkursu na Plakat o Uchodźcach w Europie

Kiedy: 11 października, godz. 11.00 (otwarcie) – 18 października

Gdzie: Galeria Rynek, ul. Stare Miasto 25/25, Olsztyn

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie

Studenci uczelni artystycznych i projektowych z całego świata pod opieką profesorów pracowali nad plakatami na temat uchodźców. Do konkursu przystąpiły 32 szkoły, w sumie wpłynęło blisko 500 zgłoszeń z Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Kanady, Czech, Ekwadoru, Francji, Niemiec, Chin, Węgier, Iranu, Litwy, Holandii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii, Turcji i Stanów Zjednoczonych. Każda uczelnia, która zgłosiła udział, zobowiązała się do wystawienia zwycięskich prac po ogłoszeniu wyników. Konkurs został zorganizowany przez nieformalną grupę Chlebem i Solą – Polacy dla uchodźców.

Wstęp wolny.

2016_10_11_uchodzcy

Dlaczego boimy się innego? – warsztaty dla młodzieży 15-18 lat

Kiedy: 13 października, godz. 18.00-20.00

Gdzie:: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3, Warszawa

Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest wymierzona w uchodźców fala nienawiści zalewająca Internet. Proponujemy uważne przyjrzenie się rozmaitym przekonaniom, argumentom i wyobrażeniom po to, aby rozpoznać ich źródła, zastanowić się na jakim gruncie wyrastają. Przyjrzymy się wspólnie językowi, który od stuleci opisuje Innego wraz z jego kulturą. Analiza tekstów, obrazów, memów i obiegowych opinii przybliży nas do rozpoznania globalnych współzależności oraz tego jak bardzo nasze codzienne odczucia i uprzedzenia są częścią procesów historycznych, politycznych i psychologicznych.

Prowadzenie: Katarzyna Witt

Liczba uczestników: max. 20 osób. Na wydarzenie obowiązują zapisy: zapisy@artmuseum.pl

Kongres Migracyjny – warsztaty dla dzieci 8-12 lat

Kiedy: 15 października, godz. 13.00–15.00

Gdzie: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3, Warszawa

Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Przed nami ważne wyzwanie. Chcemy zebrać się w gronie najmłodszych, by porozmawiać o palących problemach współczesnego świata. Motywem przewodnim będą migracje. Co to takiego i dlaczego są stałym elementem ludzkości? Jak wyglądały w przeszłości, a z czym związane są dzisiaj? Kto i dlaczego migruje? Kto to jest uchodźca? Spotkanie dziecięcego kongresu to uporządkowanie wiedzy i ćwiczenia z postaw obywatelskich. W ramach warsztatów twórczych będziemy szukać rozwiązań i przygotowywać narzędzia do tego, aby wiedzę przekazywać dalej – wśród innych dzieci.

Prowadzenie: Katarzyna Witt

Liczba uczestników: max. 20 dzieci. Na wydarzenie obowiązują zapisyzapisy@artmuseum.pl

Debata: „Oddziały przygotowawcze – nowe rozwiązanie dla szkół przyjmujących dzieci z doświadczeniem migracji”

Kiedy: 17 października, godz. 17.30

Gdzie: Centrum Wielokulturowe, ul. Jagiellońska 54, Warszawa (wejście od strony Pl. Hallera)

Organizator: Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej oraz Centrum Wielokulturowe w Warszawie

Od niedawna szkoły mają możliwość organizowania w szkołach oddziałów przygotowawczych dla uczennic i uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki (podstawa: rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 09 września 2016 r., Dziennik Ustaw, poz. 1453). Jest ono zgodne z rekomendacjami wielu organizacji pozarządowych oraz szkół przyjmujących dzieci z doświadczeniem migracji.

W trakcie debaty, wraz z zaproszonymi gośćmi, poszukamy odpowiedzi na następujące pytania:
– Na jakie potrzeby szkół odpowiada to rozwiązanie?
– Jak może ono przyczynić się do lepszego wspierania edukacji i integracji dzieci z doświadczeniem migracji?
– Jak będzie wdrażane w praktyce?
– Jakie są doświadczenia w stosowaniu podobnych rozwiązań w Polsce i za granicą?

W debacie wezmą udział:
– Pani Barbara Skaczkowska – radca ministra w Departamencie Strategii i Spraw Międzynarodowych MEN. [do potwierdzenia]
– Pani Krystyna Starczewska – założycielka i wieloletnia dyrektorka I Społecznego Liceum „Bednarska” oraz Gimnazjum nr 20 przy ul. Raszyńskiej w Warszawie. Inicjatorka „klas przygotowawczych” dla dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji.
– Pani Elżbieta Mieszkowska – dyrektorka Zespołu Szkół w Podkowie Leśnej, do której uczęszcza wiele dzieci mieszkających w pobliskim ośrodku dla cudzoziemców w Dębaku.

Debata ma charakter otwarty (wstęp wolny). Ze względów organizacyjnych zachęcamy jednak do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego. Dzięki niemu będziemy mogły przygotować odpowiednią liczbę materiałów drukowanych i publikacji dla wszystkich osób uczestniczących w wydarzeniu.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Anną Górską: agorska@ffrs.org.pl lub Agnieszką Kozakoszczak: akozakoszczak@ffrs.org.pl, tel. +48 (0) 796 378 925.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdą Państwo tutaj.

Projekcja filmu „Kto cię uczył jeździć”

Kiedy: 13 października, godz. 20.00-22.00

Gdzie: MiTo art.café.books, ul. Waryńskiego 28, 00-650 Warszawa

Organizator: MiTo art.café.books

Prowadzenie samochodu w ulicznych korkach jest bardzo stresujące, a tym bardziej gdy trzeba to robić w zupełnie obcym dla nas kraju. Mirela, która wyemigrowała z Niemiec do Indii; Jakez, który z USA przeniósł się do Japonii; oraz Koreanka Heyn Won, która mieszka dziś w Niemczech, mają ten sam problem: wszyscy chcą zdobyć lokalne prawo jazdy. Mirela potrzebuje go do prowadzenia firmy odzieżowej, Jakez do nauki angielskiego, a Heyn Won do prowadzenia rodzinnego życia w Monachium. Obowiązkowe jazdy z instruktorem nie są łatwym wyzwaniem i szybko stają się dla wszystkich lekcjami kultury krajów, w których świadomie zdecydowali się mieszkać. Okazuje się, że ponowne zdanie egzaminu w innym kraju wymaga cierpliwości i pokory, a przede wszystkim polega na czymś znacznie trudniejszym, niż wszyscy myślą. Chodzi tu przecież nie tylko o przestrzeganie przepisów lokalnego ruchu drogowego…

Zobacz trailer.

Pokaz filmu dla młodzieży „Bekas”

Kiedy: 15 października, godz. 12.00

Gdzie: Europejskie Centrum Solidarności (mediateka), plac Solidarności 1, Gdańsk

Organizator: Europejskie Centrum Solidarności

„Bekas”, reż. Karzan Kader, 2012 , dramat, 1 godzina 36 minut

Film dla młodych widzów – uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Podczas emisji filmu „Superman” w lokalnym kinie w Iraku dwaj bezdomni chłopcy dostrzegają przez otwór w dachu bohatera z wielkiego ekranu – Supermana. Postanawiają wyruszyć do Ameryki i sprowadzić nadczłowieka do miasteczka. Po filmie odbędzie się rozmowa poruszająca  temat uchodźców w kontekście sytuacji dzieci i młodzieży w krajach ogarniętych działaniami wojennymi.

Pokaz organizowany we współpracy z fundacją edukacyjną ODITK.

 

Głosy z marginesu: uchodźcy, bezdomni, weterani i my – spotkanie z Krzysztofem Wodiczką

Kiedy: 7 października, godz. 20.00

Gdzie: Pawilon Warszawa, ul. Marszałkowska 105, Warszawa

Organizator: Krytyka Polityczna

O książce „Wodiczko. Socjoestetyka” z Krzysztofem Wodiczką rozmawia Adam Ostolski.

Bezprecedensowy „kryzys migracyjny” czy zwyczajna codzienność wykluczenia? Najazd „obcych” czy niestrudzona machina kreowania obcości? Co uchodźcy, bezdomni, weterani – głosy „z marginesów” naszego świata – mówią nam o tym świecie i o nas samych? Czy sztuka może pomóc nam żyć razem, we wspólnym świecie?
Krzysztof Wodiczko od ponad trzech dekad tworzy dzieła oddające głos ludziom, których punkt widzenia jest nieobecny w publicznej świadomości. Pozwala uzyskać krytyczne spojrzenie na rzeczywistość, a zarazem dostarcza narzędzi, by ją zmieniać.

O książce „Wodiczko. Socjoestetyka”:
Gdyby ściany miały uszy… A gdyby miały ręce, oczy, co gdyby dać im język? Co na przykład powiedziałaby Kopuła Bomby Atomowej w Hiroszimie? Co wie Kolumna Nelsona na Trafalgar Square albo pomnik Abrahama Lincolna w Nowym Jorku? Krzysztof Wodiczko od lat ożywia pomniki, uczłowiecza je – uwalnia je od ciężaru wielkiej historii i „wświetla” w nie małe historie zwyczajnych ludzi. W Tijuanie zamienił kopułę La Bola w rzeczniczkę poniżanych i prześladowanych robotnic, ofiar przemocy, gwałtów, kazirodztwa…

Więcej informacji o książce i autorze na stronie.

11661274large.jpg

fot. Krytyka Polityczna

Prezentacja pracy Krzysztofa Wodiczko „Goście”

Kiedy: 3-9 października

Gdzie: Stacja „Świętokrzyska” Metra Warszawskiego

Organizator: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Na ekranach LED na stacji C11 „Świętokrzyska” Metra Warszawskiego prezentowana będzie w dniach 3-9 października 2016 r. praca „Goście” Krzysztofa Wodiczko, która reprezentowała Polskę podczas 53. Biennale Sztuki w Wenecji, w 2009 roku.

Bohaterami prezentacji są imigranci, którzy nie będąc w danym kraju „u siebie” pozostają „wiecznymi gośćmi”. Artysta porusza w ten sposób temat jednego
z najbardziej aktualnych i palących wyzwań współczesnej Europy, jak i całego świata, w której dyskurs akceptacji łączy się z procedurami regulacji ruchów migracyjnych.

Projekcja pokazuje to, co dzieje się za iluzją okien, sceny przedstawiające imigrantów wykonujących różne prace, myjących okna, sprzątających, chwilami odpoczywających, rozmawiających ze sobą, oczekujących na pracę, wymieniających uwagi na temat trudnej sytuacji egzystencjalnej, niemożności dostania pracy, kłopotów z legalizacją pobytu.

W realizacji projektu wzięli udział imigranci przebywający w Polsce i we Włoszech, ale pochodzący z różnych regionów świata: z Czeczenii, Ukrainy, Wietnamu, Rumunii, Sri Lanki, Libii, Bangladeszu, Pakistanu, Maroka.

Krzysztof Wodiczko (1943) – autor akcji społecznych, projekcji, obiektów, filmów wideo oraz licznych tekstów na temat sztuki w przestrzeni publicznej. Wodiczko jest laureatem licznych nagród, m.in. Hiroshima Art Prize (1998), Kepes Arts Prize (2004) i Nagrody im. Katarzyny Kobro (2006), otrzymał też medal Gloria Artis (2009) przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Jego monumentalne realizacje wiążą się z wykorzystaniem przestrzeni publicznej do projekcji poruszających tematykę społeczną i polityczną, odnosząc się do kwestii emigracji, niewolnictwa, wykluczenia. W centrum jego zainteresowania jest człowiek i jego sytuacja we współczesnym świecie, jego wyobcowanie i zagubienie.

Kurator projektu: Bożena Czubak

Sztuka Przekraczania Granic. Niedziela z Muzeum

Kiedy: 2 października, godz. 15.00-18.00

Gdzie: Ośrodek „Orchidea”, ul. Ustronie 29, Grotniki

Organizator: Muzeum Sztuki w Łodzi

Przyłączyliśmy się do akcji „CHLEBEM I SOLĄ Polska przeciwko rasizmowi i przemocy” i październikową „Niedzielę z muzeum” pod hasłem „SZTUKA PRZEKRACZANIA GRANIC” zainspirowaną 35. rocznicą akcji Polentransport 1981 zorganizowaliśmy w Ośrodku dla Cudzoziemców w Grotnikach.

W sierpniu 1981 roku Joseph Beuys wraz z rodziną przyjechał z RFN do Łodzi, aby w ramach akcji Polentransport 1981 podarować kilkaset prac Muzeum Sztuki w Łodzi. Artysta wybrał je nie bez przyczyny, powstało ono bowiem dzięki bezinteresownym darom twórców z różnych stron świata. Beuys w swojej sztuce i życiu dążył do zbudowania świata opartego na współdziałaniu i współodpowiedzialności, do przezwyciężania podziałów oraz napięć między ludźmi. Jego akcja była zaś przykładem, jak przekraczać granice, te fizyczne i te niewidzialne, i dowodziła, jak ważna jest solidarność, zwłaszcza w momentach, kiedy powstają dzielące ludzi mury.

W tym roku obchodzimy 35. rocznicę tego artystycznego gestu. Z tej okazji jako zespół muzeum postanowiliśmy kontynuować gest Beuysa przekraczając własne granice, ale również zwracając uwagę na tych, którzy, choć fizycznie znajdują się w naszym kraju, wciąż doświadczają rozmaitych barier i ograniczeń. Okazało się, że wcale nie musimy szukać daleko. Rozpoczęliśmy współpracę i cykl warsztatów dla mieszkańców Ośrodka dla Cudzoziemców w Grotnikach.

Dział Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi  zaprojektował i poprowadził cykl warsztatów, zarówno z mieszkańcami ośrodka, jak i we współpracy z zespołem szkolno-gimnazjalnym w Grotnikach, gdzie uczęszczają dzieci cudzoziemców mieszkających w ośrodku. Dzieci i dorośli zaangażowali się w tworzenie wystaw swoich prac na terenie ośrodka oraz w warsztaty prowadzone zarówno w szkole, jak i w muzeum.

Uwieńczenie całej akcji w postaci Niedzieli z Muzeum odbyło się  2 października. Tym razem to my pojechaliśmy do Ośrodka Orchidea w Grotnikach, gdzie włączyliśmy się w Dzień Otwarty ośrodka organizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne Ethnos  oraz sam Ośrodek, we współpracy ze Stowarzyszeniem Proekologicznym Grotniki-Jedlicze-Ustronie „Pinia”, sołtysem gminy oraz Kołem Gospodyń Wiejskich. Do akcji włączyło się również Muzeum Kinematografii, dzięki któremu odbył się ostatni Letni Kinematograf Rozrywkowy na terenie ośrodka.

Atrakcji było wiele, a wśród nich warsztaty „Pokaż nam coś pięknego” oraz oprowadzanie po tajemniczej, podróżującej ekspozycji „Spotkanie z Abstrakcją”. Dzieciaki, które od sierpnia brały udział w cyklu warsztatów, podczas finału biegały z okrzykiem „праздник” na ustach. I naprawdę było to święto pełne muzyki, nieskrępowanej zabawy i radości, twórczych warsztatów, pysznej czeczeńskiej i polskiej regionalnej kuchni i tańca.

 

PROGRAM:

15:00-18:00  Spotkanie z abstrakcją
15:00-16:15 Warsztat dla dzieci Pokaż mi coś pięknego
15:00 Koncert Danieli
15:00 Kuchnia bez granic
16:30-17:30 Występy małych aktorów z koła teatralnego pod kierunkiem Grażyny Suchockiej z Fundacji Etnos
17:00 wspólne przyrządzanie potraw pod okiem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich
17:30-18:00 Projekcja bajek ( Bolek i Lolek, Reksio, Miś Kudłatek)

Fotorelacja z wydarzenia:Sztuka przekraczania granic2 Sztuka przekraczania granic4 Sztuka przekraczania granic5 Sztuka przekraczania granic6

14479564_1185678041492156_1757862619664583091_n

Holokaust – nieodrobiona lekcja / Między Zagładą Żydów a kryzysem uchodźców w Europie AD 2016 – oprowadzanie po Galerii „Zagłada”

Kiedy: 15 października, godz. 13.00

Gdzie: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6, Warszawa

Organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Czy spacer po Galerii „Zagłada” w Muzeum POLIN może pomóc zrozumieć korzenie największego kryzysu współczesnej Europy: rozgrywającego się na naszych oczach dramatu uchodźców z ogarniętej szaleńczą i okrutną wojną Syrii? Fundamentalizm religijny, rasizm, ksenofobia i pogarda dla wartości demokratycznych, nienawiść do ludzi innego wyznania, koloru skóry, kultury – ma wspólny mianownik: brutalną przemoc, gwałt, nagą siłę i pogardę dla człowieka. Fanatyczna nienawiść żywi się naszą biernością i obojętnością, naszych strachem, naszym egoizmem. Jest tym potężniejsza, im bardziej oddajemy jej pole i wycofujemy się do naszych (jeszcze) bezpiecznych domów. Ale oni po nas przyjdą. Nie ma wątpliwości. Świat był ślepy przed Holokaustem, podczas Holokaustu i po nim. Czy dziś mamy mieć znów zamknięte oczy? Historia Zagłady Żydów, przedstawiona w Muzeum POLIN i odczytywana z dzisiejszej perspektywy, ujawnia mechanizm wykluczenia, napiętnowania, separowania, izolacji, prześladowań i eksterminacji. Odsłania też ideologiczne fundamenty ówczesnej „mowy nienawiści”, jakże podobnej do dzisiejszej – miejscami identycznej.

Spacer poprowadzi prof. dr hab. Jacek Leociak – kierownik Zakładu Badań nad Literaturą Zagłady Instytutu Badań Literackich  PAN, członek-założyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy IFiS PAN, redaktor rocznika „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”, razem z Barbarą Engelking przygotował koncepcję galerii „Zagłada” w Muzeum POLIN. Opublikował m.in.: Tekst wobec Zagłady. O relacjach z getta warszawskiego; Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście, (wspólnie z Barbarą Engelking); Doświadczenia graniczne. Studia o dwudziestowiecznych formach reprezentacji; Spojrzenia na warszawskie getto.

Wstęp wolny. Prosimy o rezerwację miejsc. Więcej informacji na stronie.

Wykład „Uchodźcy i Zagłada”

Kiedy: 14 października, godz. 18.00

Gdzie: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6, Warszawa

Organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W dyskusji publicznej na temat uchodźców i migrantów, jaka toczy się od kilkunastu przynajmniej miesięcy w Polsce i w Europie, istotną rolę odgrywają wyobrażenia związane z Zagładą. Pojawiają się one zarówno w debatach oficjalnych, jak i w sieci; z jednej strony używają przypomnienia o Zagładzie jako nakazu moralnego, z drugiej – grożą eksterminacją przybyszom. Na figurę uchodźcy nakładana jest figura Żyda. Wykład będzie poświęcony analizie wybranych przedstawień na ten temat.

Wykład poprowadzi dr hab. Iwona Kurz – historyczka nowoczesnej kultury polskiej, badaczka kultury wizualnej, filmoznawczyni, dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej UW; wcześniej kierująca Zakładem Filmu i Kultury Wizualnej, współpracuje także z Zespołem Kultury XIX wieku i Zespołem Badań Pamięci o Zagładzie. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej ujmowanej przez pryzmat obrazu, antropologią kultury wizualnej oraz problematyką ciała i gender.

Więcej informacji na stronie.

Kunkush. Podróżnik bez wyboru – warsztat dla dzieci

  Kiedy: 9 października, godz. 12.00-13.30

Gdzie: Cafe Bergson, Dom Klugerów, Plac ks. Jana Skarbka 2, Oświęcim

Organizator: Cafe Bergson

Prawdziwa historia pewnego kota, który podróżował przez Europę. Prawdziwa historia rodziny, która wybrała się w niechcianą i wyczerpującą podróż. Prawdziwa historia ze szczęśliwym zakończeniem.

W warsztatach wzięło udział piętnaścioro dzieci w wieku 5-10 lat. Wstępem do warsztatów jest przedstawienie kamishibai. Kamishibai to tradycyjny japoński Teatr Ilustracji. Za pomocą drewnianej skrzynki, która po otwarciu zamienia się w minaturową scenę, dzieci poznały się z historią kota Kunkusha. Razem ze swoją rodziną uciekał on z ogarniętego wojną Iraku. Musiał przebyć bardzo długą i trudną drogę w poszukiwaniu nowego domu. Co ważne jest to opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach. Dzięki formule baśniowej opowieści można nawet z najmłodszymi dziećmi poruszać trudny temat wojny i uchodźstwa.

W dalszej części warsztatów prowadzący rozmawiali z dziećmi na temat przedmiotów, które towarzyszą ludziom uciekającym ze swoich krajów oraz trudnościach i niebezpieczeństwach, z jakimi muszą się zmierzyć. Wspólnie zastanawiali się także nad tym, co nas, ludzi, różni, a co łączy oraz czy mimo tych różnic możemy się np. zaprzyjaźnić i razem bawić. Dzieci przygotowały także prace plastyczne, za pomocą których wyrażają to wszystko, co chciałyby przekazać albo zaofiarować małym uchodźcom z różnych krajów.

Warsztat dla dzieci prowadzony przez Rowerowy Dom Kultury.

Więcej informacji na Facebooku.

Następnego dnia w warsztatach udział wzięły uczennice i uczniowie z dwóch klas szkoły podstawowej.

Fotorelacja:
23114448988_1187793224632730_4020052427558245754_n

Spotkanie z Małgorzatą Szejnert w Poznaniu

Kiedy: 12 października, godz. 19.00

Gdzie: Centrum Kultury ZAMEK, Sala Wielka, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań

Organizator: Centrum Kultury ZAMEK

12.10 w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu odbyło się spotkanie z Małgorzatą Szejnert, reporterką i pisarką. Przy okazji opowieści o tworzeniu „Wyspy – Klucza”, książki poświęconej Ellis Island, Małgorzata Szejnert podkreśliła aktualność kwestii emigracji. Pisarka szczegółowo zrelacjonowała proces kształtowania się książki – od fascynacji i dostrzeżenia wagi „Listów emigrantów z Brazylii i Stanów Zjednoczonych 1890–1891”, zgromadzonych i zredagowanych przez rodzinę Kulów, do żmudnego poszukiwania materiałów w muzeum na Ellis Island. W spotkaniu uczestniczyło około 200 osób.

Wyd.: „Małgorzata Szejnert, autorka książki Czarny ogród, zabiera nas tym razem w daleką podróż na Ellis Island, małą wyspę u wybrzeży Nowego Jorku, która przez lata była nazywana „bramą do Ameryki”. Od końca XIX wieku do lat 50. wieku XX mieściło się na niej centrum przyjmowania imigrantów przybywających do Stanów Zjednoczonych. W tym czasie przez wyspę przewinęło się blisko 12 milionów osób.
Większość przebywała na niej zaledwie kilka godzin. Ci, którzy mieli mniej szczęścia, spędzali tam nawet do kilkunastu miesięcy, przechodząc długotrwałą kwarantannę i najróżniejsze badania. Inni zaś byli po prostu odsyłani z powrotem, ponieważ zgodnie z ustawami imigracyjnymi zakaz wstępu obejmował: „idiotów, chorych umysłowo, nędzarzy, poligamistów, osoby, które mogą się stać ciężarem publicznym, cierpią na odrażające lub niebezpieczne choroby zakaźne, były skazane za zbrodnie lub inne haniebne przestępstwa, dopuściły się wykroczeń przeciw moralności” oraz tych, którzy nie mieli pieniędzy na podróż w głąb kraju.
Autorka nie tylko śledzi dramatyczne losy emigrantów polskich, żydowskich, niemieckich czy włoskich, ale dzięki ogromnej reporterskiej pasji i dociekliwości ożywia postaci pracowników stacji na Ellis Island – lekarzy, pielęgniarek, komisarzy, tłumaczy oraz opiekunek społecznych, a nawet przyzwoitek.
To fascynujący reportaż, bogato ilustrowany unikatowymi zdjęciami archiwalnymi.”

Fotorelacja z wydarzenia:
Szejnert - Fot.M.Kaczyński © CK ZAMEK (2) Szejnert Fot.M.Kaczyński © CK ZAMEK (7)

Cudzoziemcy wynocha! / Auslaender raus! – pokaz filmu

Kiedy: 12 października (Warszawa), 21 października (Gdańsk), godz. 19.00

Gdzie: Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa; CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

Organizator: Nowy Teatr

Kontener Schlingensiefa. Cudzoziemcy wynocha! / Schlingensiefs Container. Ausländer raus!, reż. Paul Poet, 2002, 90 min.

Dokumentacja filmowa akcji Christopha Schlingensiefa z 2000 roku, zrealizowanej na zaproszenie Wiener Festwochen. Miała ona miejsce wkrótce po wyborach w Austrii, które wygrała populistyczno-prawicowa partia FPÖ. Artysta zainspirowany wypowiedzią jednego z europosłów na temat prawdopodobieństwa powstania w Austrii obozów koncentracyjnych, zaproponował stworzenie miejsca odosobnienia w samym centrum Wiednia. Zamierzeniem Schlingensiefa było stworzenie paraleli pomiędzy obozami koncentracyjnymi a popularnym w tamtym czasie formatem telewizyjnym Big Brother. Do programu zostało zaproszonych 12 uchodźców, którzy zostali umieszczeni kontenerze na tydzień i obserwowani byli przez kamery. Obraz transmitowany był w internecie. Widzowie każdego dnia głosowali, który z uczestników powinien opuścić program i tym samym zostać deportowanym. Zwycięzca miał otrzymać pozwolenie na pobyt. Widzowie do końca nie wiedzieli, czy uczestnicy są prawdziwymi uchodźcami, czy deportacja usuniętych z programu faktycznie miała miejsce. Efektem akcji Schlingensiefa była publiczna debata na temat stosunku Austriaków do obcokrajowców oraz polityki państwa wobec imigrantów.

Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

Auslander-raus-von-paul-poet_copyright-filmgalerie-451_2222fot. http://www.laznia.pl/

Nie nasz problem? Kraje wyszehradzkie wobec kryzysu migracyjnego – konferencja

Kiedy: 12 października, godz. 10.00-16.30

Gdzie: Centrum Konferencyjne Zielna, ul. Zielna 37, Warszawa

Organizator: Fundacja Partners Polska

„Nie nasz problem? Kraje wyszehradzkie wobec kryzysu migracyjnego” to międzynarodowa konferencja poświęcona reakcji krajów Grupy Wyszehradzkiej na kryzys uchodźczy.

Ekspertki i eksperci z Polski, Słowacji, Czech i Węgier specjalizujący się w dziedzinach takich jak media, nauki społeczne, stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo będą dyskutować o przyczynach negatywnej reakcji społeczeństw krajów wyszehradzkich na uchodźców i migrantów przybywających do Europy. Podczas sesji plenarnych i warsztatowych będziemy zastanawiać się, w jakim stopniu uzasadniony jest lęk przed przybyszami z innych części świata i jaką rolę może odegrać nasz region w tych bezprecedensowych w skali całego globu wydarzeniach.

Aby wziąć udział w konferencji, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: https://goo.gl/forms/SNbzDvEMTOXB4A3K2. Zgłoszenia do 10 października! Liczy się kolejność zgłoszeń. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie www.fpp.org.pl/konferencja oraz na Facebooku.

Partners

K.O.N.S.T.Y.T.U.C.J.A. na Chór Polaków

 Kiedy: 15 października, godz. 21.00

Gdzie: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa

Organizator: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Tego wieczoru w Instytucie Teatralnym odbył się pokaz rejestracji K.o.n.s.t.y.t.u.c.j.i na Chór Polaków wg koncepcji, tekstu i w reżyserii Marty Górnickiej, oraz spotkanie z uczestnikami projektu – dwoma Czeczenkami, jedną Wietnamką i artystkami z Chóru Kobiet. Rozmawiano na temat doświadczeń uchodźców z życia w Polsce oraz pracy nad spektaklem. Spotkanie poprowadziła dziennikarka „Gazety Wyborczej” Izabela Szymańska.

Projekt K.o.n.s.t.y.t.u.c.j.ana Chór Polaków był wyprodukowany przez Nowy Teatr w Warszawie i zagrany 2, 3 maja 2016. Wzięli w nim udział aktorzy Nowego Teatru, kibice Legii, Wietnamczycy, Chór Kobiet, Związek Strzelecki „Strzelec”, Żydówki, dzieci, aktorzy Teatru 21, muzułmanie, uchodźcy, emeryci, renciści.

Wydarzenie organizowane było we współpracy z Fundacją Chór Kobiet. Wzięło w nim udział ok. 20 osób.

KAŻDY jest obowiązany szanować wolności i prawa ( solo) INNYCH ( solo) INNYCH (solo) INNYCH (solo) INNYCH INNYCH INNYCH INNYCH INNYCH. INNYCH INNYCH INNYCH INNYCH. INNYCH INNYCH INNYCH INNYCH. INNYCH INNYCH INNYCH INNYCH. INNYCH INNYCH INNYCH INNYCH. INNYCH INNYCH INNYCH INNYCH. INNYCH INNYCH INNYCH INNYCH…

Fotorelacja z wydarzenia:
14695333_1167691789946645_2268197880291436818_n(1)14615716_1167780369937787_1569029469128213130_o(1)

Sąsiedzkie spotkanie filmowe w Gdyni

Kiedy: 14 października, godz. 17.00

Gdzie: Klub Osiedlowy Apteka, ul. Opata Hackiego 17, Gdynia

Organizator: Fundacja Zmian społecznych „Kreatywni”

Spotkanie w Klubie Osiedlowym Apteka w gdyńskiej dzielnicy Chylonia odbyło się ramach Dnia Solidarności 2016. Sąsiedzi i sąsiadki  zrealizowali scenkę rodzajową – próbowali porozumieć się jedynie w nieznanym sobie języku, wypełniając wnioski o azyl. Na jej podstawie wywiązała się bardzo owocna dyskusja, która doprowadziła do znacznego zrozumienia sytuacji uchodźców oraz krytycznego spojrzenia na przekazy medialne. Następnie uczestnicy i uczestniczki obejrzeli film o uchodźczyniach w Polsce, rozwiązali krzyżówkę, za którą otrzymali nagrody, a na koniec zobaczyli film pokazujący, że w każdym z nas jest malutka cząstka niemal każdej narodowości.

Fotorelacja z wydarzenia:14.10.2016 czas sąsiadów rasizm (43)14.10.2016 czas sąsiadów rasizm (102)

www.kreatywni.ngo-1

Warszawa przeciwko rasizmowi i przemocy – manifestacja na Placu Defilad

Kiedy: 15 października, godz. 16.00-19.00

Gdzie: Plac Defilad, Warszawa

Organizator: Inicjatywa Chlebem i Solą

15 października o godz 16.00 spotykamy się na Placu Defilad, by wyrazić swój sprzeciw wobec narastającej w Polsce przemocy na tle narodowościowym, rasowym i wyznaniowym. Sprzeciw wobec lekceważenia tego zjawiska przez władze i wobec podsycania nastrojów ksenofobicznych przez media. A także naszą solidarność i wsparcie dla tych, którzy poczuli się w Polsce zagrożeni.

Co możemy zrobić? Przede wszystkim musimy zabrać w tej sprawie głos! Przyjdźcie na Plac Defilad ze swoimi przyjaciółmi i rodzinami. Zabierzcie ze sobą dzieci – niech uczą się, że w ważnych sprawach trzeba manifestować i można to robić w pozytywnej atmosferze. Niech wyrastają na mądrych i przyzwoitych ludzi.

Manifestacji towarzyszyć będą koncerty, przemówienia, akcje artystyczne, wielokulturowa kuchnia, a także warsztaty dla dzieci.

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.

14468366_1856158151285859_1291910390030600308_o

Fotorelacja z wydarzenia:

14589654_1866443416923999_4751750272085581894_o 14633264_1866443356924005_3246123263219883079_o 14711628_1866442690257405_7395176425195874581_o 14712958_1866442766924064_1687829156465690650_o 14753195_1866443503590657_676452029125790566_o

Tydzień akcji w Bednarskiej Szkole Podstawowej

Kiedy: 8-14 października

Gdzie: Bednarska Szkoła Podstawowa, ul. Kawalerii 5, Warszawa

Organizator: Bednarska Szkoła Podstawowa

Od 8 do 14 października w szkole odbył się szereg spotkań, warsztatów, pokazów filmowych związanych z Dniem Edukacji Narodowej oraz Dniem  Solidarności z Uchodźcami, m. in.:

 • Spotkanie z reporterem Jarosławem Mikołajewskim. Autor
  opowiadał o przypływających do Europy zza morza łodziach pełnych ludzi
  szukających lepszego świata do życia. Uczniowie wysłuchali historii
  powstania książki „Wędrówka Nabu”, którą wcześniej czytali wspólnie z
  nauczycielami;
 • Spotkanie z Krystyną Starczewską, twórczynią klasy wielokulturowej dla uchodźców w  gimnazjum na Raszyńskiej;
 • Prezentacja filmu „Jestem kobietą. Mieszkam w Polsce”;
 • Wspólne czytanie bajek z całego świata: m.in „Wędrówka Nabu”, „Przygody  Innego”, „Bajkowa mozaika”;
 • Wspólne czytanie fragmentów z książki „Wielki Przypływ” Jarosława Mikołajewskiego;

oraz:

 • Szukanie na mapie państw, z których pochodzą  uchodźcy (na lekcjach przyrody);
 • Wyliczanie, jaki procent społeczeństwa stanowią uchodźcy w danym państwie (na lekcjach matematyki);
 • Przygotowanie akcji informacyjnej o uchodźcach – plakaty (na lekcjach hiszpańskiego);
 • Warsztaty wielokulturowe oraz religie i wyznania uchodźców  mieszkających w Polsce (na lekcjach religii i etyki);
 • Muzyka krajów, z których pochodzą uchodźcy (na lekcjach muzyki).

Fotorelacja ze spotkania z Jarosławem Mikołajewskim:
DSCF8594DSCF8569

LGBT Wrocław Wspiera Uchodźców podczas VIII Wrocławskiego Marszu Równości

Kiedy: 8 października, godz. 13.00-17.00

Gdzie: Wrocław

Organizator: Kultura Równości, Wrocław Wita Uchodźców

W ramach tegorocznego VIII Wrocławskiego Marszu Równości organizatorzy zachęcą uczestników Marszu do refleksji nad dramatyczną sytuacją uchodźców oraz zaproszą zaprzyjaźnioną Koalicję Wrocław Wita Uchodźców do zbiórki pieniędzy dla uchodźców na
szlaku bałkańskim.

Więcej informacji na Facebooku.

LGBT Wroclaw Supports Refugeesv2

Wszyscy jesteśmy migrantami. Listy polskich emigrantów z Ameryki z końca XIX w.

Kiedy: 29 września – 27 listopada (15 października, godz. 17.00 – oprowadzanie z przewodnikiem w ramach Dnia Solidarności z Uchodźcami)

Gdzie: Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań

Organizator: Centrum Kultury ZAMEK

Projekt „Wszyscy jesteśmy migrantami” – którego głównym wydarzeniem jest wystawa listów słanych przez polskich emigrantów ze Stanów Zjednoczonych i Brazylii pod koniec XIX wieku – jest opowieścią o nas jako o migrantach, próbą przypomnienia sobie naszej własnej historii migracyjnej. Nie politycznych emigracji elit, które chętnie pamiętamy, ale masowych, zamorskich wyjazdów zwykłych ludzi „za chlebem”.

To jednocześnie opowieść o uniwersalności doświadczenia migracyjnego. Choć od napisania listów minęło 125 lat, wiele pragnień, przeżyć i odczuć w nich wyrażonych jest dziś udziałem zarówno osób uciekających do Europy przed przemocą i biedą, jak i emigrantów z Polski żyjących w krajach Europy Zachodniej. Złożone powody wyjazdów, wyboista droga do ziemi obiecanej, zepchnięcie do podrzędnego sektora rynku pracy, ale nierzadko też duma z osiągniętego awansu ekonomicznego, utrzymywanie bliskości na odległość i próby prowadzenia dwóch domów jednocześnie, przywiązanie do rzeczy i szukanie wsparcia wśród „swoich” to wątki, które składają się na doświadczenie bycia migrantem, niezależne od czasu i miejsca.

Wystawie towarzyszy bogaty program towarzyszący i edukacyjny. Wystawę od jej otwarcia do końca października odwiedziło ponad 500 osób.

Więcej o wystawie oraz wydarzeniach towarzyszących na stronie.

CK ZamekWystawa - fot. M. Kaczyński 3 (1)

Porozmawiaj z Uchodźcą i Uchodźczynią w Polsce – dyskusja

Kiedy: 16 października, godz. 19.00-21.00

Gdzie: MiTo art.café.books,  ul. Waryńskiego 28, Warszawa

Zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym podsumowującym tematy tygodniowych wydarzeń związanych z Dniem Solidarności z Uchodźcami. Wspólnie z naszymi gośćmi porozmawiamy o drodze jaką przebyli, i dlaczego musieli i musiały opuścić swój kraj. Omówimy aktualne tematy, zastanowimy się kto powinien się bać i czego? Podsumujemy Dzień Solidarności z Uchodźcami. A oprócz tego wysłuchamy historii prosto z morza, opowiedzianych przez żeglarza ratującego ludzkie życie, poznamy prawdę o przyjęciu uchodźców pod swój dach, udowodnimy, że naprawdę mało jest różnic między nami, pokażemy wspólne wartości, których jest o wiele więcej! Zakończymy wskazówkami „Jak walczyć z ksenofobią?”

Zaproszeni goście:

 • Senait Cieplińska – Erytrejka z urodzenia, mieszkanka Polski od 12 lat, prezeska fundacji działającej na rzecz Uchodźców.
 • Anna Alboth – Polka na co dzień mieszkająca w Niemczech, dziennikarka, która zaprosiła pod swój dach 3 uchodźców oraz zorganizowała wiele zbiórek.
 • Elmi Abdi – Somalijczyk, działacz i vice prezes Fundacji dla Somalii
 • Han – działacz na rzecz uchodźców, organizator wypraw morskich, podczas których patrolują wraz z innymi żeglarzami morskie wody, by ratować ludzkie życie. Współtwórca projektu Sailors Without Borders (żeglarze bez granic)

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.

mito

Fotorelacja z wydarzenia:

IMG_9307 IMG_9309 IMG_9310 IMG_9313

Cudzoziemcy i cudzoziemki na polskim rynku pracy – szanse, korzyści, perspektywy

Kiedy: 7 października, godz. 10.00-15.30

Gdzie: klubokawiarnia Państwomiasto,  ul. Andersa 29, Warszawa

Organizatorzy: Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Fundacja im. Heinricha Bölla

Podczas seminarium przyjrzymy się sytuacji cudzoziemek i cudzoziemców na polskim rynku pracy w kontekście zmian w sytuacji migracyjnej w Polsce i Europie. Przeanalizujemy trudności, z jakimi borykają się obcokrajowcy rozpoczynający działalność zawodową. Porozmawiamy także o szerokiej palecie korzyści, jakie czerpie z ich zatrudnienia polska  gospodarka.

Do udziału w spotkaniu zaproszono przedstawicieli bardzo zróżnicowanych instytucji – od organów państwowych, przez związki zawodowe i organizacje wspierające cudzoziemców na polskim rynku pracy po przedsiębiorców. Usłyszymy także różnorakie doświadczenia migranckich pracowników, ludzi biznesu i pracodawców. Ważną perspektywę zaprezentują osoby przyglądające się funkcjonowaniu rynku pracy z zewnątrz: doradcy i osoby wspierające cudzoziemców, a także przedstawiciele związków zawodowych.

Spotkanie jest skierowane do przedstawicieli i przedstawicielek podmiotów zaangażowanych we włączanie obcokrajowców w polski rynek pracy, pracodawców, a także osób naukowo zainteresowanych tematyką integracji zawodowej oraz mediów.

Prosimy uprzejmie o rejestrację poprzez formularz. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się tutaj.