Czy zwyczaje hazardowe są popularne wśród uchodźców?

Podstawowym pytaniem jest: po co gramy? Część ludzi widzi w hazardzie możliwość szybkiego zarobku i szansę na zmianę sytuacji życiowej. Zdecydowanie większa część traktuje jednak hazard jako formę rozrywki, oderwania się od stresującej rzeczywistość i możliwość przeżycia niesamowitych emocji. Sprawdziliśmy czym jest hazard dla cudzoziemców, uchodźców przebywających za granicami własnego kraju.

Kultura hazardu

W wielu krajach hazard stanowi część kultury. Czołujące kraje azjatyckie takie jak Chiny czy Wietnam, znane są z tysiącletniej kultury gier karcianych i nikogo nie dziwi widok sąsiadów grających w karty przy stole ustawionym na ulicy. Również kultura zachodnia znana jest z zamiłowania do emocji, jakie niesie ze sobą hazard. Pomyślmy o Las Vegas i szaleństwie jednej nocy. Mało kto nie słyszał o tym sławnym miejscu.

Kim są cudzoziemcy w Polsce?

Niewątpliwie najczęściej rejestrującą się grupą społeczną w urzędzie do spraw cudzoziemców są obywatele Ukrainy. W dalszej kolejności natomiast znajdziemy obywateli Białorusi, Niemiec, Rosji i Wietnamu. Nasi wschodni sąsiedzi również słyną z zamiłowania do hazardu i popularny zdaje się być stereotyp Rosjan grających w karty przy flaszce. Niemcy natomiast znajdują się w czołówce europejskich miłośników hazardu.

Kim są natomiast uchodźcy w Polsce?

Dosyć liczną grupą wśród cudzoziemców stanowią uchodźcy. Ponad połowa uchodźców w Polsce to Czeczeni. W drugiej kolejności o azyl ubiegają się obywatele Ukrainy, Armenii i Gruzji. O dziwo, zdecydowanie mniej wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej i pozwolenia na pobyt w naszym kraju wypływa od mieszkańców Syrii. W przeciwieństwie do Niemiec czy Rosjan, którzy przybywają do naszego kraju jako cudzoziemcy, uchodźcy są ofiarami konfliktów i nieraz decydują się na imigrację z racji szansy na poprawę ich bytu.

Uchodźcy a hazard

Jak już wspominaliśmy, uchodźcy różnią się od niemieckich czy rosyjskich cudzoziemców i kierują się głównie potrzebą bezpieczeństwa i stabilizacji, nadzieją na poprawę ich bytu. Obserwujemy raczej hobbistyczne podejście do hazardu w tej grupie społecznej, nie na taką skalę jak wśród niemieckich czy rosyjskich imigrantów, dla których hazard ma znaczenie kulturowe.

Dzielić