Na ekranach LED na stacji C11 „Świętokrzyska” Metra Warszawskiego prezentowana będzie w dniach 3-9 października 2016 r. praca „Goście” Krzysztofa Wodiczko, która reprezentowała Polskę podczas 53. Biennale Sztuki w Wenecji, w 2009 roku.
Bohaterami prezentacji są imigranci, którzy nie będąc w danym kraju „u siebie” pozostają „wiecznymi gośćmi”. Artysta porusza w ten sposób temat jednego
z najbardziej aktualnych i palących wyzwań współczesnej Europy, jak i całego świata, w której dyskurs akceptacji łączy się z procedurami regulacji ruchów migracyjnych.
Projekcja pokazuje to, co dzieje się za iluzją okien, sceny przedstawiające imigrantów wykonujących różne prace, myjących okna, sprzątających, chwilami odpoczywających, rozmawiających ze sobą, oczekujących na pracę, wymieniających uwagi na temat trudnej sytuacji egzystencjalnej, niemożności dostania pracy, kłopotów z legalizacją pobytu.
W realizacji projektu wzięli udział imigranci przebywający w Polsce i we Włoszech, ale pochodzący z różnych regionów świata: z Czeczenii, Ukrainy, Wietnamu, Rumunii, Sri Lanki, Libii, Bangladeszu, Pakistanu, Maroka.
Krzysztof Wodiczko (1943) – autor akcji społecznych, projekcji, obiektów, filmów wideo oraz licznych tekstów na temat sztuki w przestrzeni publicznej. Wodiczko jest laureatem licznych nagród, m.in. Hiroshima Art Prize (1998), Kepes Arts Prize (2004) i Nagrody im. Katarzyny Kobro (2006), otrzymał też medal Gloria Artis (2009) przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Jego monumentalne realizacje wiążą się z wykorzystaniem przestrzeni publicznej do projekcji poruszających tematykę społeczną i polityczną, odnosząc się do kwestii emigracji, niewolnictwa, wykluczenia. W centrum jego zainteresowania jest człowiek i jego sytuacja we współczesnym świecie, jego wyobcowanie i zagubienie.