W czasie debaty zastanowimy się, jak żyje się uchodźcom w Polsce, jakie mają trudności a także w jaki sposób sztuka może wyjść naprzeciw i pomóc w procesie integracji. Udział wezmą:
Kamillla Tantasheva – o sobie: „Mam 20lat. Od dwóch lat mieszkam w Polsce. Jestem krymska tatarka. Urodziłam się w Azji środkowej, w Uzbekistanie, w miasteczku Samarkanda dlatego, że cała moja narodowość została deportowana do Azji środkowej i na Syberię w 1944r. Po rozpadzie związku radzieckiego już była możliwość wracać do swojej ojczyzny i my (ja, mama i siosta) wyjechaliśmy na Krym chcąc zacząć życie od nowa. Ale w 2014 historia zaczęła się powtarzać. I pewnego dnia znów musielyśmy zostawić swoją ojczyznę. Do wyjazdu studiowałam medycynę przez rok, ale przez sytuację polityczną musiałam zrezygnować i wyjechać. Teraz na codzień zajmuje się sztuką, swoją edukacją i pracuję w kawiarni. Chcę kontynuować naukę, ale bez dokumentów mnie nie biorą na żadne studia. Jestem w oczekiwaniu na swoją wolność i spokojne życie”.
Tomasz Gromadka – absolwent wydziały wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej oraz dramaturg. Obecnie związany z fundacją Strefa WolnoSłowa, której celem są działania interdyscyplinarne oraz inicjatywy angażujące uchodźców i imigrantów mieszkających na terytorium Polski w celu poszerzenia dialogu międzykulturowego, integracji europejskiej i praw człowieka (https://www.facebook.com/Strefa-WolnoSłowa-246828518736418/). Autor tekstów do spektakli fundacji “Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie!”, “Przywiozę tu swoje podwórko”, „Przecież nie mogę tu zostać“. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, współtworzy i współkoordynuje projekty teatralne fundacji.
Spotkanie poprowadzi Paweł Sulik, redaktor Radia TOK FM.
Więcej informacji na Facebooku.