SZTUKA PRZEKRACZANIA GRANIC. NIEDZIELA Z MUZEUM

Przyłączyliśmy się do akcji „CHLEBEM I SOLĄ Polska przeciwko rasizmowi i przemocy” i październikową „Niedzielę z muzeum” pod hasłem „SZTUKA PRZEKRACZANIA GRANIC” zainspirowaną 35. rocznicą akcji Polentransport 1981 zorganizowaliśmy w Ośrodku dla Cudzoziemców w Grotnikach.

W sierpniu 1981 roku Joseph Beuys wraz z rodziną przyjechał z RFN do Łodzi, aby w ramach akcji Polentransport 1981 podarować kilkaset prac Muzeum Sztuki w Łodzi. Artysta wybrał je nie bez przyczyny, powstało ono bowiem dzięki bezinteresownym darom twórców z różnych stron świata. Beuys w swojej sztuce i życiu dążył do zbudowania świata opartego na współdziałaniu i współodpowiedzialności, do przezwyciężania podziałów oraz napięć między ludźmi. Jego akcja była zaś przykładem, jak przekraczać granice, te fizyczne i te niewidzialne, i dowodziła, jak ważna jest solidarność, zwłaszcza w momentach, kiedy powstają dzielące ludzi mury.

W tym roku obchodzimy 35. rocznicę tego artystycznego gestu. Z tej okazji jako zespół muzeum postanowiliśmy kontynuować gest Beuysa przekraczając własne granice, ale również zwracając uwagę na tych, którzy, choć fizycznie znajdują się w naszym kraju, wciąż doświadczają rozmaitych barier i ograniczeń. Okazało się, że wcale nie musimy szukać daleko. Rozpoczęliśmy współpracę i cykl warsztatów dla mieszkańców Ośrodka dla Cudzoziemców w Grotnikach.

Dział Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi  zaprojektował i poprowadził cykl warsztatów, zarówno z mieszkańcami ośrodka, jak i we współpracy z zespołem szkolno-gimnazjalnym w Grotnikach, gdzie uczęszczają dzieci cudzoziemców mieszkających w ośrodku. Dzieci i dorośli zaangażowali się w tworzenie wystaw swoich prac na terenie ośrodka oraz w warsztaty prowadzone zarówno w szkole, jak i w muzeum.

Uwieńczenie całej akcji w postaci Niedzieli z Muzeum odbyło się2 października. Tym razem to my pojechaliśmy do Ośrodka Orchidea w Grotnikach, gdzie włączyliśmy się w Dzień Otwarty ośrodka organizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne Ethnos  oraz sam Ośrodek, we współpracy ze Stowarzyszeniem Proekologicznym Grotniki-Jedlicze-Ustronie „Pinia”, sołtysem gminy oraz Kołem Gospodyń Wiejskich. Do akcji włączyło się również Muzeum Kinematografii, dzięki któremu odbył się ostatni Letni Kinematograf Rozrywkowy na terenie ośrodka.

Atrakcji było wiele, a wśród nich warsztaty „Pokaż nam coś pięknego”oraz oprowadzanie po tajemniczej, podróżującej ekspozycji „Spotkanie z Abstrakcją”. Dzieciaki, które od sierpnia brały udział w cyklu warsztatów, podczas finału biegały z okrzykiem „праздник” na ustach. I naprawdę było to święto pełne muzyki, nieskrępowanej zabawy i radości, twórczych warsztatów, pysznej czeczeńskiej i polskiej regionalnej kuchni i tańca.

PROGRAM:

15:00-18:00  Spotkanie z abstrakcją
15:00-16:15 Warsztat dla dzieci Pokaż mi coś pięknego
15:00 Koncert Danieli
15:00 Kuchnia bez granic
16:30-17:30 Występy małych aktorów z koła teatralnego pod kierunkiem Grażyny Suchockiej z Fundacji Etnos
17:00 wspólne przyrządzanie potraw pod okiem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich
17:30-18:00 Projekcja bajek ( Bolek i Lolek, Reksio, Miś Kudłatek)

Dzielić