Uchodźcy i przemoc w Polsce: czy uchodźcy są agresywni?

Eksperci ds. uchodźców tłumaczą, że agresja i przemoc nie są codziennością dla cudzoziemców i ich kultur. Coraz częściej jednak dochodzą nas słuchy o agresywnym zachowaniu grup imigrantów, nielegalnym zachowaniu, niebezpieczeństwu, które niesie ze sobą spotkanie z taką grupą ludzi gdzieś w drodze. Skąd więc biorą się zachowania tego typu?

Ucieczka w nieznane

Wyobraźmy sobie terror wojny. Bomby lecą nam na głowę, a my w panice pakujemy najpotrzebniejsze rzeczy do plecaka i uciekamy pod osłoną nocy. Przed siebie, z planem dotarcia do miejsca, w którym poczujemy się bezpieczni. Przed nami wiele nieprzespanych nocy, lęk przed jutrem, obawa o tych, którzy zostali. Jakie wywołuje to w nas emocje?

Już prawie u celu

Po wielu dniach, wykończeni nieludzkimi warunkami docieramy do granicy. Jesteśmy już prawie u celu naszej podróży. Radość, nadzieja na coś lepszego, łączą się ze strachem i traumatycznymi doświadczeniami drogi. Mieszanka emocji połączona z wymęczeniem, jeśli nie wykończeniem organizmu, prowadzą do zdenerwowania, a u niektórych mogą prowadzić do agresywnych zachowań. Nie oznacza to jednak, że na co dzień ci ludzie nie są zwykłymi, porządnymi obywatelami. Uchodźcy to też ludzie, którzy mają emocje.

Przyszłość w nowym miejscu

Moment, w którym uchodźca zostanie przepuszczony przez granicę i przetransportowany do specjalnego ośrodka przynosi niewątpliwie chwilową ulgę. Jednak już po pierwszym oddechu przychodzi niepewność – Czy otrzymam ochronę międzynarodową? Czy będę mógł zostać w tym kraju? Nawet jeśli, czy uda mi się wyżywić rodzinę za skromną zapomogę w wysokości 600, a nieraz wyłącznie 375 złotych na osobę na miesiąc? Jakoś to będzie, jednak czy zdołam nauczyć się tak skomplikowanego języka już w rok? Sprawa wątpliwa. Jak bez znajomości języka zdobędę jakąkolwiek pracę?

Co możemy zrobić?

Początki w nowym miejscu nie należą do łatwych. Te wszystkie pytania bez odpowiedzi nieraz są przyczyną wielkiego stresu i frustracji, które w sytuacji bez wyjścia mogą przerodzić się w agresję. Pamiętajmy więc, że zachowanie agresywne wynika często z bezsilności i jest niemym krzykiem o pomoc. Bądźmy cierpliwi i wykażmy się empatią. Jak Ty byś się zachował w takiej sytuacji?

Dzielić